Przed nami ożywienie w branży logistycznej?

7 listopada 2024, 15:41

Stagnacja w branży logistycznej postępuje już od kilkunastu miesięcy, dlatego z radością chciałoby się ogłosić jej zakończenie. Na to jeszcze zdecydowanie za wcześnie, ale widać już pierwsze oznaki ożywienia. Opisujemy je w tym artykule.

Spis treści:

  • Więcej ofert na giełdach transportowych
  • Prognozy wzrostu stóp spotowych
  • Świąteczna gorączka tuż, tuż
  • Rozwój e-commerce dobrym prognostykiem na przyszłość

 

Wzrost inflacji, spadek popytu, wojna w Ukrainie – przyczyny zapaści branży transportowej można wymieniać bardzo długo, ale w żaden sposób nie poprawi to sytuacji. Zmienić na lepsze mogą ją wyłącznie czynniki naturalne, z których najważniejszy wydaje się popyt. A ten wydaje się delikatnie rosnąć, o czym piszemy w tym artykule.

Więcej ofert na giełdach transportowych

Platforma Trans.eu opublikowała dane, z których wynika, że w drugim kwartale roku liczba ofert na giełdach transportowych była większa aż o 51% w porównaniu z pierwszą połową 2023 r. Cztery kraje, w których odnotowano największe wzrosty to:

  • Polska +47%,
  • Niemcy +44%,
  • Francja +25%,
  • Holandia +22%.

Tendencję tę wydają się potwierdzać informacje od e-Toll, wg których w drugim kwartale br. ruch na płatnych odcinkach polskich dróg osiągnął 1 741,24 mln km. To o 5,2% więcej, niż w pierwszym kwartale 2023 roku, ale z drugiej strony mniej o 2,1% niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Prognozy wzrostu stóp spotowych

Przy okazji zwiększenia liczby ofert, giełdy transportowe odnotowały także delikatny wzrost cen przewozów. Według giełdy Timoocm stawki w transporcie międzynarodowym wynosiły średnio 1,58 euro / km, a średnie ceny ofert kształtowały się na poziomie 1,60 euro / km. Odnotowano niewielki wzrost stawek spotowych, przy jednoczesnej obniżce stawek kontraktowych.

To jednak nie wszystko, ponieważ eksperci zgodnie twierdzą, że w drugiej połowie bieżącego roku, a zwłaszcza w ostatnim jego kwartale stawki powinny wzrosnąć jeszcze bardziej. Ma to być spowodowane obniżeniem i stabilizacją cen paliw, ale przede wszystkim wzrostem popytu konsumpcyjnego.

Świąteczna gorączka tuż, tuż

Nie jest żadną tajemnicą, że w tym roku branża logistyczna znacznie wcześniej niż zazwyczaj odczuwa przedświąteczny ruch. Spowodowane jest to przede wszystkim sytuacją we frachcie morskim, w którym przez blokadę Kanału Sueskiego statki muszą płynąć wokół Afryki, co wydłuża trasę nawet o 2 tygodnie. Sytuację tylko nieznacznie ratuje transport kolejowy, a bardziej oszczędni klienci już teraz organizują transport lotniczy.

Towary na Black Friday, a nawet bożonarodzeniowe już teraz zapełniają magazyny, powodując nieznaczne jednak ożywienie w transporcie drogowym. Największy ruch w tym sektorze prognozowany jest standardowo w ostatnim kwartale roku. Wiele jednak wskazuje na to, że klasyczny, przedświąteczny pik może zapoczątkować trend wzrostowy.

Rozwój e-commerce dobrym prognostykiem na przyszłość

Prognozy dotyczące polskiego e-commerce przewidują regularny wzrost tej branży na poziomie 15, a nawet 20% przez następne dwa lub trzy lata. Chociaż może się wydawać, że to bardzo dużo, pamiętajmy, że i tak nie dorównuje boomowi z okresu pandemii. Jest jednak dobrym prognostykiem. Tym bardziej że wg raportu “E-commerce in the post-pandemic era” z ubiegłego roku Polska jest najszybciej rozwijającym się rynkiem e-commerce w Europie Środkowo-Wschodniej. W całej Europie wyprzedza nast tylko Portugalia.

Polski e-com cały czas się rozwija i dotyczy to także inwestycji międzynarodowych marek, które w naszym kraju lokują swoje huby logistyczne. Wzrost konsumpcji w tej branży, w połączeniu ze zwiększonym popytem chociażby w sektorze FMCG, który jest klasyczny dla okresu przedświątecznego, może spowodować spore ożywienie w branży pod koniec roku.

I chociaż na pewno nie będzie mowy o wyjściu branży transportowej z zapaści, to jednak otwierające się przed nią perspektywy po raz pierwszy od wielu miesięcy wydają się lepsze, niż gorsze.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!