W najnowszym raporcie przygotowanym przez Eurowag przedstawiono trendy i prognozy na 2025 rok. Dokonano także przeglądu najważniejszych firm branży z 9 państw Unii Europejskiej.
Eurowag opublikował międzynarodowy raport na temat kondycji branży komercyjnego transportu drogowego (CRT), Transforming Transportation 2024, w którym ocenia rozwój sektora na 9 rynkach europejskich, na których obecnie działa firma – są to: Czechy, Polska, Słowacja, Słowenia, Rumunia, Węgry, Bułgaria, Hiszpania, Portugalia. W raporcie znajduje się także przegląd najbardziej wyróżniających się klientów Eurowag, w 4 kategoriach specjalnych z podziałem na rynki: Lider Rynku, Innowator Technologiczny, Gwiazda Zrównoważonego rozwoju oraz Firma z Potencjałem. Kategorie te zostały poprzedzone przekrojowym komentarzem o stanie branży TSL.
Działania w służbie innowacji i zrównoważonego rozwoju
„Polska jest niezaprzeczalnie jednym z liderów transportu drogowego w Europie, a sektor TSL rozwija się pomimo licznych wyzwań. W ubiegłym roku potwierdziliśmy swoją pozycję, odpowiadając za jedną piątą przewozów w UE. Sektor transportu drogowego w Polsce według raportu TLP odpowiada za 7 proc. krajowego PKB. Przychody z tej branży wyniosły w 2022 roku aż 375 mld zł, z czego 85 proc. odpowiadało za przewóz towarów wraz z obsługą. Jednym z wyraźnych trendów, który widzimy w Eurowag, jest zwrot w kierunku cyfryzacji przedsiębiorstw. Na co dzień dostarczamy zintegrowane rozwiązania technologiczne i usługowe dla ponad 40 000 klientów w całej UE i widzimy, jak zmienia się podejście do nowoczesnych systemów, ale także do kwestii dekarbonizacji” – mówi Grzegorz Wójcik, Country Manager Eurowag w Polsce.
Eurowag od 30 lat obserwuje rynek i wykorzystuje zebrane doświadczenie, by dostarczać nowoczesne rozwiązania, których potrzebuje branża. Przeprowadzone rozmowy z wybranymi klientami pokazują, w jaki sposób można łączyć te innowacje z praktycznymi działaniami, aby pozostawać konkurencyjnym na rynku, a przy tym zapewniać czystszy i wydajniejszy przewóz drogowy w Europie.
– Przedstawiciele transportu i przewoźnicy często się zastanawiają nad tym, czy stać ich na działania proekologicznie. Tymczasem pytanie powinno brzmieć inaczej: Czy firmy mogą sobie dzisiaj pozwolić na niewprowadzanie innowacji w swoim biznesie, biorąc pod uwagę kierunek, w jakim zmierza Europa? Coraz więcej polskich przedsiębiorstw uważa, że nie i z tego względu przygotowują się do zielonej rewolucji lub aktywnie w niej uczestniczą, czego przykładem na polskim rynku jest marka Targor-Truck, o której piszemy w raporcie – dodaje Grzegorz Wójcik.
Lider, Innowator i Gwiazda Zrównoważonego Rozwoju – firmy, które inspirują na polskim rynku
W kategorii „Lider Rynku“ zaprezentowano przedstawicieli firm, którzy wyróżniają się pod względem wolumenu, lat działalności, czy też pod względem złożoności dostarczanych usług. Dzięki doświadczeniu reprezentanci tej kategorii zbudowali solidne podstawy w biznesie i zoptymalizowali swoje działania tak, by osiągać niekwestionowany sukces na rynku, efektywność i niezawodność. Na polskim rynku w tej kategorii wyróżniono markę Zammler Polska.
W kategorii „Innowator Technologiczny” znalazły się przedsiębiorstwa, które na co dzień wykorzystują nowe technologie do poprawy efektywności operacyjnej w zakresie zarządzania flotą, w tym m.in. telematykę, systemy TMS, płatności mobilne. Firmy te są liderami w stosowaniu nowoczesnych narzędzi, które redukują przestoje i koszty operacyjne, prowadząc do poprawy wydajności i zrównoważonego rozwoju w transporcie. Na polskim rynku w tej kategorii przedstawiono markę Beskidzka Koniczynka.
Kategoria „Gwiazda Zrównoważonego Rozwoju” obejmuje firmy, które wyprzedzają konkurencję w zakresie ekologicznych praktyk mających na celu redukcję emisji CO2 i stosowanie paliw alternatywnych. Firmy te koncentrują się na wykorzystaniu biopaliw, pojazdów hybrydowych lub elektrycznych, aby znacznie zmniejszyć swój ślad węglowy, a także korzystają z oprogramowania do optymalizacji tras, aby ograniczyć niepotrzebną jazdę. Na polskim rynku w tej kategorii wyróżniono wspomnianą już firmę Targor-Truck.
W kategorii „Firma z Potencjałem” znajdują się mniejsze, ale silne biznesy znane ze swojej elastyczności, dogłębnej znajomości lokalnego rynku i niezawodnej obsługi. Ich największą siłą jest często zdolność do szybkiego dostosowywania się do potrzeb klientów i oferowania spersonalizowanego podejścia, które buduje silne relacje.
Prezentując historie wybranych kluczowych klientów, Eurowag inspiruje inne firmy do wprowadzania innowacji i ulepszania swoich usług. Ponadto raport Transforming Transportation 2024 może być również wykorzystywany do prezentacji firmy na międzynarodowych targach.
Pełny raport Transforming Transportation ’24 można pobrać tutaj: https://www.eurowag.com/transforming-transportation
Komentarze