Czyja wina w tym wypadku?

18 sierpnia 2016, 13:36

Od wczoraj internauci głowią się kto poniesie odpowiedzialność za wypadek, do którego doszło przy włączaniu się do ruchu. Sytuacja na pierwszy rzut oka wydaje się skomplikowana, jednak po dłuższej analizie chyba można samemu wyciągnąć wnioski.

O mały włos, a doszłoby do tragedii. Samochód, z którego pochodzi naganie, włącza się do ruchu na drodze ekspresowej na wydzielony pas ruchu, gdy nagle zostaje potrącony przez ciężarówkę. Rozpoznanie komplikuje znak ustąp pierwszeństwa, który widzimy na ułamek sekundy przed wypadkiem. Jednak jeżeli zastanowimy się dłużej, to najważniejszy wydaje się fakt, że to kierowca ciężarówki przejechał przez strefę wyłączonej z ruchu i najechał na pas rozbiegowy. Znak pierwszeństwa odnosi się do włączenia ruchu z pasa rozbiegowego.

Zresztą o winie możemy rozmawiać jedynie hipotetycznie, bowiem z tego co można wyczytać w komentarzach, obyło się bez interwencji policji, gdyż kierowcy dogadali się między sobą. Kierowca ciężarówki wziął odpowiedzialność na siebie.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim, 19 sierpnia 2016, 11:55 0 -3

jest ewidetnie znak ustąp pierszeństwa wszystko w temacie

Odpowiedz

piotr, 19 sierpnia 2016, 12:03 1 0

Wina ciężarowego zestawu po nagraniu widać że to A4 kierunek na Wrocław A tam są 2pasy nie 3, kierowca zrobił sobie trzeci pas z pasa dla wlaczajacych się do ruchu żeby coś ominąć lub wyprzedzic

Odpowiedz

Anonim, 24 sierpnia 2016, 23:12 0 -2

Rozwalasz mnie gościu, dosyć, że piszesz bzdury to jeszcze jaki pewny siebie, haha.

Odpowiedz

Skrilu, 19 sierpnia 2016, 12:30 1 -1

Wina osobówki stoi wyraźnie znak ustąp pierwszeństwa

Odpowiedz

operator, 19 sierpnia 2016, 13:23 1 -1

Osobówka winna.

Odpowiedz

dudzik, 20 sierpnia 2016, 13:17 -1 0

Każdemu kto twierdzi że wina jest osobówki powinno się cofnąć uprawnienia i wysłać na ponowny test prawa jazdy. Masz swój pas i dopiero jak się kończy i go zmieniasz musisz ustąpić pierwszeństwa. Poza tym jak w artykule jest napisane kierowca zestawu ciężarowego uznał swoją winę. Tyle w temacie.

Odpowiedz

ten_co_mu_cofneli_uprawnienia, 28 sierpnia 2016, 21:46 0 -1

Znak ustąp pierwszeństwa odnosi sie do skrzyżowania lub połączenia dróg. Pierwszeństwo ustala się przed wjazdem na skrzyżowanie, więc pierwszeństwo zostało już ustanowione - ciężarówka miała pierwszeństwo.
Kierowca ciężarówki jest jednak współwinny wypadkowi ponieważ przejechał przez strefę wyłączoną z ruchu, co nie oznacza że miał ustąpić przejazdy samochodowi osobowemu.
Winny za wypadek kierowca osobówki, współwinny kierowca cieżarówki

Odpowiedz

mb, 29 sierpnia 2016, 22:14 0 -1

jesteś debilem czy tylko udajesz ?

Odpowiedz

jw, 30 sierpnia 2016, 21:02 0 -1

Odysłam do kodeksu drogowego. Pozdrawiam debila :)

Odpowiedz

Ja, 5 września 2016, 16:47 0 -1

Znak jak byk stoi, a szofer z ciężarówki popełnił wykroczenie ale był na pierszeństwie

Odpowiedz

sołtys, 21 października 2016, 18:50 1 0

Wina kierowcy ciężarówki a ten znak dotyczy osobówki przy włączaniu się do ruchu ale dopiero podczas zmiany pasa, gdyby było inaczej to przy nim powinny być na asfalcie znaki poziome czyli dokładne miejsce zakończenia pierwszeństwa .

Odpowiedz

MacGajwer, 12 grudnia 2020, 12:48 0 0

Wina wyłącznie ciężarówki. Nagrywający wbrew temu, co twierdzi artykuł, nie włączał się do ruchu, tylko wyjeżdżał z drogi podporządkowanej a to NIE TO SAMO. Włączała się do ruchu ciężarówka, ponieważ bezpośrednio przed kolizją musiała jechać tzw. "pasam awaryjnym", a ów pas należy do POBOCZA! A zjeżdżający z pobocza na jezdnię jest włączającym się do ruchu i musi ustąpić pierwszeństwa WSZYSTKIM jego uczestnikom - również tym, którzy wjeżdżają z drogi podporządkowanej :)

Odpowiedz