Dłuższa praca kierowców ciężarówek? Zmiany w przepisach!

19 sierpnia 2022, 9:22

W związku z sytuacją trwającą w Ukrainie ustanowione zostały odstępstwa od przepisów określających czas pracy kierowców pojazdów ciężarowych.

Ciężarówki - czas pracy / źródło: Pixabay

Zmiany czasu pracy kierowców – konsekwencja wojny w Ukrainie.

Wojna w Ukrainie oraz wynikające z niej sankcje Unii Europejskiej wobec Rosji oraz Białorusi mają wpływ na tzw. ”supply chain”, czyli łańcuch dostaw. Aby utrzymać przepływ dóbr na odpowiednim poziomie, zdecydowano się wprowadzić zmiany w przepisach określających czas prowadzenia pojazdu ciężarowego.

W obliczu nowych zagrożeń, dotyczących zaburzeń procesu komunikacyjno-logistycznego wprowadzone zostały tymczasowe odstępstwa od obowiązujących zapisów prawnych. Odstępstwa te zyskały moc prawną 12 sierpnia 2022 i pozostaną ważne do 30 września 2022. Zmiany niosą wydłużenia w kilku kategoriach, w tym okresie obligatoryjna pauza trwająca 45 minut konieczna będzie po 5 godz. 30 min, a nie 4 godz. 30 min. jak to miało miejsce dotychczas. W ciągu tygodnia dopuszczalny czas pracy wynosi 60 godzin zamiast 56, natomiast dzienny czas pracy ustalono na 11 w miejsce dotychczasowych 9 godzin. Kierowca może również spędzać tygodniowy wypoczynek w pojeździe, o ile ten posiada odpowiednie miejsce do spania oraz znajduje się na postoju. Dwutygodniowy czas kierowania pojazdem zwiększono z 90 do 96 godzin.

Wszelkie wprowadzone zmiany stanowią odstępstwa od art. 6-8 rozporządzenia (WE) nr 561/2006.

Ministerstwo infrastruktury zaznacza jednak wyraźnie, iż odstępstwa mogą być stosowane jedynie wtedy, kiedy nie wpłynie to negatywnie na pogorszenie warunków pracy kierujących, oraz nie spowoduje niebezpieczeństwa na drogach. Ministerstwo Infrastruktury objaśnia, iż decyzję podjęto w związku z konfliktem zbrojnym trwającym u naszych sąsiadów, mając na uwadze ciągłość dostaw.

Pomimo wprowadzonych zmian, to na barkach pracodawcy spoczywa odpowiedzialność za warunki pracy ich kierowców, a co za tym idzie, bezpieczeństwo nie tylko ich, ale również innych osób na drodze.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Heniek trucker, 21 sierpnia 2022, 14:52 1 0

Jak potrzeba to godzinę dłużej a tak 10 minut ponad czas 4 ,30 to kierowca przemęczony trzeba go ukarać bo może pan z przemęczenia spowodować wypadek.
Dobre sobie.

Odpowiedz