Stary KAMAZ znów na rynku, czyli recykling złomu

2 września 2022, 11:16

Firma KAMAZ, jak wiele rosyjskich podmiotów, została dotknięta przez sankcje. Okazało się, iż duma narodu w postaci lekko przestarzałej ciężarówki składa się głównie z części z zagranicy. Jednak teraz rosyjscy inżynierowie postanowili zbudować pojazd z tego, co było pod ręką.

Nowy – stary Kamaz 65115

W sieci można znaleźć setki filmików na których obywatele największego (powierzchniowo) kraju na świecie wymyślają różne rozwiązania na miarę swoich potrzeb. W większości przypadków są to proste założenia dające ciekawe efekty. Teraz wydaje się, iż zrobili z tego swój sport narodowy, jako że w żaden inny nikt nie chce z nimi grać. Okazało się, że w miejsce amerykańskiego silnika z normą spalin Euro5 wstawiono starą konstrukcję V8. Deska rozdzielcza, projektowana dotąd przez DAFa została zastąpiona gołym metalem, a wiele rozwiązań technicznych pamięta jeszcze zimną wojnę. W zasadzie trudno nie odnieść wrażenia, że łudząco przypomina on STARa 200. Oznacza to, że w roku 2022 rosjanie z własnych zasobów są w stanie skleić jedynie to, co w Polsce produkowano za komuny i zaprzestano tego w roku 1994, więc wkrótce po jej upadku. Z drugiej strony, mówimy o kraju który do wydobycia 'Moskwy’ z dna Morza Czarnego oddelegował jednostkę zbudowaną przez dynastię Romanowów w roku 1911.

Nowy rosyjski KAMAZ – cud propagandy

Pomimo tego, że niemal każda osoba mająca oczy i odrobinę rozumu uzna, że nie dość że nowy KAMAZ jest szkaradny, to w dodatku beznadziejnie zbudowany, to rosyjscy obywatele przyjęli ten twór bardzo ciepło. Chwalą konstruktorów za utrzymanie samochodu w technologii, którą można naprawić młotkiem (chyba że kabina zacznie rdzewieć, a zanosi się na to że tak się będzie działo) oraz za zdolność do ominięcia sankcji. Szczerze mówiąc, reakcja nie budzi mojego zaskoczenia, jako iż w tym kraju można trafić do więzienia za mówienie prawdy o tym, co tak naprawdę dzieje się w Ukrainie. Cena tego cuda inżynierii wstecznej wynosi ok 390 tys. zł.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Obywatel, 2 września 2022, 12:33 3 -2

Może i to inżynieria wsteczna. Ale przynajmniej ich. W PL nie ma Jelcza, Autosana, Stara.

Odpowiedz

TrucKarol, 2 września 2022, 13:56 2 -5

I dzięki temu mamy na drogach o wiele lepsze pojazdy użytkowe, jak nie umiem czegoś zrobić to proszę o pomoc kogoś kto umie.

Odpowiedz

mera, 6 września 2022, 8:04 0 -3

Zobaczycie jak będzie się sprzedawać to wam oczy sparszywieją .

Odpowiedz

mera auto, 6 września 2022, 8:04 0 -3

Zobaczycie jak będzie się sprzedawać to wam oczy sparszywieją .

Odpowiedz

auto, 6 września 2022, 8:09 0 -4

Zobaczycie jak będzie się sprzedawać to wam oczy sparszywieją .

Odpowiedz

Anonim, 6 września 2022, 8:16 1 0

No Stara to produkujemy...hi hi hi

Odpowiedz