Skok technologiczny – separacja wody w silnikach diesla

16 maja 2005, 0:00

Firma Mann+Hummel opracowała nową koncepcję wysoko wydajnego filtra wstępnego paliwa dla silników diesla. Opiera się ona na innowacyjnym medium filtracyjnym (pochłaniającym wodę) działającym jako separator emulsji i powoduje, że separacja wody na takiej samej powierzchni zabudowy i w tym samym okresie użytkowania wzrasta o 50 procent. Mann+Hummel przedstawił prototypy tego rozwiązania w dniach 10-12 maja 2005, podczas 7 Międzynarodowej Konferencji Filtracji (IFC) w Zurichu. Nowy dwustopniowy filtr będzie montowany najpierw w samochodach użytkowych, a następnie w osobowych. Start seryjnej produkcji przewidziany jest na pierwszy kwartał 2006 roku.

Nowoczesne systemy wtrysku dla silników diesla stawiają przed filtracją paliwa coraz wyższe wymagania i to zarówno co do dokładności filtracji, jak również co do separacji wody. Dlatego też wielostopniowe koncepcje filtracji, polegające na montażu przed filtrem właściwym filtra wstępnego – nabierają coraz większego znaczenia. Dla ochrony silników wymagane są możliwie najlepsze separatory wody o stałym i wysokim stopniu działania.
Nowo wprowadzony system filtracji wstępnej PreLine Mann+Hummel dla samochodów ciężarowych zwiększa wydajność filtracji, wydłuża okres użytkowania filtra głównego oraz chroni pompę zasilającą. Prezentowany podczas konferencji IFC kolejny etap rozwoju filtracji wstępnej oferuje za pomocą nowego medium filtracyjnego jeszcze większy wzrost wydajności w procesie separacji wody.
W pierwszym etapie na zasadzie koalescencji drobne krople wody w paliwie łączą się w większe. W drugim etapie – zostają one odseparowane na zewnętrznej powierzchni specjalnego, dwuwarstwowego medium filtracyjnego pochłaniającego wodę.
Ta ulepszona metoda separacji kropli wody została sprawdzona w Mann+Hummel poprzez integrację specjalistycznej techniki pomiarowej z istniejącymi stanowiskami badawczymi. Za pomocą specjalnej optycznej techniki pomiarowej podczas prac rozwojowych mierzony był dokładnie w czasie wpływ różnorodnych wielkości kropli (zależnie od pompy zasilającej i systemu wtrysku) na efekt koalescencji i separacji wody przy uwzględnieniu różnych pochłaniających i odprowadzających wodę mediów filtracyjnych. Zoptymalizowany dwustopniowy system koalescencji i medium filtracyjnego jest właśnie wynikiem dokonanych pomiarów.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!