Nowy system okablowania i oświetlenia Helli dla 24-woltowych naczep i przyczep

17 października 2005, 0:00

Oświetlenie i okablowanie należą z pewnością do najważniejszych kwestii związanych z przyczepami. Przewody i lampy muszą w tych konstrukcjach funkcjonować latami bezproblemowo i niezawodnie. Wielkie znaczenie ma przy tym pewność i bezpieczeństwo działania złączy i wtyków. Im więcej elementów obejmuje okablowanie, tym większe jest ryzyko, że któraś z części w ciągu wieloletniego życia serwisowego przyczepy po prostu odmówi współpracy. Dlatego nowy hellowski system okablowania i oświetlenia EasyConn konsekwentnie unika rozdzielaczy. A przy okazji przyczynia się do obniżenia kosztów produkcji przyczep do pojazdów użytkowych.W wyposażaniu przyczep minimalizacja kosztów odgrywa ogromną rolę. EasyConn nie oszczędza na jakości, lecz np. na liczbie części, jakie trzeba zamontować. Dlatego nie ma rozdzielaczy – kable ciągnięte są bezpośrednio pomiędzy złączami lub wtykami. Ale i te elementy połączeń są zupełnie nowego typu. Są mniejsze i łatwiejsze w montażu. Niepotrzebne są do tego narzędzia, co oznacza oszczędności czasu pracy, a więc pieniędzy. A dla dalszego wydłużenia życia serwisowego i podniesienia bezpieczeństwa obsługi, Hella natryskuje wtyki tworzywem sztucznym.


Także elementy oświetleniowe systemu EasyConn są zaprojektowane tak, by służyły jak najdłużej i najpewniej. Uderzenia i drgania są zabójstwem dla żarówek, i dlatego Hella stosuje poczwórne tłumienie wstrząsów w tylnych lampach. Podnosi to zdecydowanie trwałość lamp.
W zasadzie kompletnie nie potrzebują wymiany elementy oświetleniowe lamp bocznych obrysowych. Są one bowiem diodami świetlnymi LED, i to wyjątkowo jasno świecącymi, jako że w każdej lampie zastosowano po dwie diody typu Piranha. Zintegrowane przełączanie mostkowe umożliwia podłączanie lamp bocznych obrysowych – bez narzędzi – bez konieczności uwzględniania biegunowości. To także oznacza ogromną oszczędność czasu. Jedyny w swoim rodzaju w skali całego rynku jest sposób mocowania tych światełek. Mocowania można zainstalować do przodu lub do tyłu, co zapewnia wytwórcy pojazdu sporą elastyczność konstrukcji.


Światła obrysowe na gumowych ramionach są w przyczepach narażone na brutalne traktowanie. Poddawane są ciągłym uderzeniom, potrącane i odchylanie podczas każdego manewru na rampie i każdego za- lub rozładunku. Dlatego światła obrysowe EasyConn są skonstruowane w wyjątkowy sposób. Przed uszkodzeniami chroni je gruby gumowy płaszcz, ale we wnętrzu gumowego ramienia skryto stalową sprężynę, która zapewnia stabilność w czasie jazdy, ale na uderzenia reaguje elastycznie. Gdyby jednak uderzenie sięgnęło samej szyby lampy, o bezpieczeństwo i pewność funkcjonowania dba podwójne otulenie źródła światła amortyzowaną szybą.

Światła EasyConn mają także homologację dla pojazdów według GGVS/ADR.


Uniwersalne możliwości stosowania i elastyczność to w ogóle najważniejsze cechy i największe zalety tego nowego systemu okablowania i oświetlenia. Na przykład jeśli chodzi o długość i przebieg kabli, pod uwagę bierze się indywidualne życzenia klientów. Nawet jeśli wytwórca pojazdu z jakichś powodów zażyczyłby sobie skrzynek rozdzielaczowych, nie będzie to żaden problem. Wówczas po prostu ten zasadniczo bezrozdzielaczowy system EasyConn zostanie wyposażony w rozdzielacze.


Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!