Kalibracja tachografów cyfrowych już w Polsce

18 września 2006, 0:00

Koniec z wyjazdami za granice polskich przewoźników w celu kalibracji tachografów cyfrowych.
11 sierpnia 2006 firma Drabpol – generalny przedstawiciel producenta tachografów Siemens VDO otrzymała od Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych karty warsztatowe dla wszystkich swoich oddziałów ( w Warszawie, Częstochowie, Koziegłowach k/Poznania i Lublinie) i, co za tym idzie, we wszystkich tych placówkach ruszyła kalibracja tachografów cyfrowych.

Wymóg skalibrowania tachografu cyfrowego spoczywa na użytkowniku pojazdu i należy jej dokonać w terminie 14 dni od daty rejestracji. Kalibracja polega na sprawdzeniu poprawności funkcjonowania urządzenia, dopasowaniu tachografu do pojazdu tak, aby rejestracja parametrów jazdy mieściła się w granicach dopuszczalnych błędów, określonych w przepisach unijnych oraz na wpisaniu do pamięci wewnętrznej urządzenia numeru rejestracyjnego pojazdu. Kalibrację można przeprowadzać wyłącznie w serwisach, które są odpowiednio wyposażone w oprzyrządowanie kontrolno-pomiarowe, posiadają wiedzę na ten temat, nabytą na specjalistycznych szkoleniach i otrzymały od PWPW kartę warsztatową.


Każda czynność warsztatowa związana z tachografem cyfrowym, rejestrowana jest automatycznie w pamięci wewnętrznej tachografu. Poświadczenie kalibracji znajduje się na każdym rodzaju wydruku jaki można wykonać z tego urządzenia. Dodatkowo, na słupku ramy drzwiowej w kabinie pojazdu umieszcza się tabliczkę pomiarową z zaprogramowanymi parametrami tachografu, nazwą firmy, rozmiarem opon oraz nazwą placówki, która wykonała tę usługę. Tabliczki stosowane w oddziałach firmy Drabpol mają umieszczone logo producenta tachografów – Siemens VDO. Jazda samochodu z tabliczką tego typu, z logo Siemens VDO nie stwarza obaw o to ,czy ustawienia tachografu są prawidłowe, gdyż czynność ta wykonywana jest w autoryzowanym serwisie tego producenta.
Każda kalibracja tachografu cyfrowego potwierdzana jest i dokumentowana w sposób elektroniczny, zgodnie z procedurą zatwierdzoną przez Główny Urząd Miar. Czynności archiwizujące sporządzane są drogą elektroniczną za pomocą programu KIPAS 2.0.


Cena usługi kalibracji tachografu cyfrowego jest konkurencyjna i wynosi 95 euro.
We wszystkich placówkach firmy Drabpol zaopatrzyć się można m.in. w papier do tachografów cyfrowych , jak również inny osprzęt, związany z obsługą tego urządzenia – taki jak, klucz do sczytywania danych, system do analizy i archiwizacji danych z tachografów cyfrowych i analogowych.
Adresy serwisów, wykonujących kalibrację tachografów cyfrowych znajdują się na stronie www.drabpol.pl

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!