VAT przy zakupie ciężarówek

25 września 2006, 0:00

19.09.2006r. Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy, które uniemożliwiały odliczenie VAT przy zakupie ciężarówek bez homologacji, są zgodne z konstytucją.
Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że przepisy o tym, co jest, a co nie jest ciężarówką do celów VAT nie są niezgodne z konstytucją. Zdaniem sędziów, ustawodawca miał prawo tak ukształtować podatek VAT, aby nie wszystkie firmy kupujące ciężarówki mogły go odliczać w całości. Ciężarówka nie przestaje być ciężarówką, dlatego że ma mniejszą ładowność od zapisanej w ustawie z 2004 r. Do celów podatkowych można było wyróżnić pewną cechę danego pojazdu – to główne tezy wyroku TK.
W świetle ustawy o VAT z 2004 r. tylko część przedsiębiorców miała prawo odliczyć VAT, kupując ciężarówkę do celów gospodarczych. Tam, gdzie ładowność była mniejsza od określonej tzw. wzorem Lisaka, odliczali tylko 50 proc. VAT, ale nie więcej niż 5 tys. zł. Ten przepis zakwestionował rzecznik praw obywatelskich (RPO), zarzucając łamanie zasady dobrej legislacji i równości wobec prawa. Ustawa zmieniła się co prawda w czerwcu 2005 r., ale wzór Lisaka nadal obowiązuje dla pojazdów wynajętych lub wyleasingowanych wcześniej.
W obecnej wersji ustawy wolno odliczyć tylko 60 proc. VAT, ale nie więcej niż 6 tys. zł, jeśli całkowita masa pojazdu nie przekracza 3,5 t.


Źródło: Puls Biznesu z dnia 20.09.2006r.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!