Konkurs mechaników Renault Trucks Polska

20 października 2006, 0:00

Firma Renault Trucks Polska zorganizowała ogólnopolski konkurs mechaników.
Do konkursu stanęły załogi ze wszystkich 24 polskich serwisów Renault Trucks.
Pierwszy etap, służący wyłonieniu finalistów zorganizowano na zasadzie testu. Należało odpowiedzieć na 50 pytań dotyczących zarówno spraw technicznych jak i procedur obowiązujących w punktach serwisowych Renault Trucks.
Do finału zakwalifikowały się cztery załogi: Eurocomplex (Kraków), Retos (Skoczów), Signella (Mińsk Mazowiecki) oraz Tandem (Mikołów).

Finał konkursu odbył się w Mikołowie w serwisie Tandem.
Na finalistów czekały 4 zadania – zadania i praktyczne i teoretyczne za to ściśle związane z codzienną praktyką warsztatową.
Pierwsze z zadań to zadnie teoretyczne, trzeba było m.in. zidentyfikować rodzaj usterki na podstawie kodu wyświetlanego na tablicy rozdzielczej, zidentyfikować uszkodzony element czy też uzupełnić niekompletny schemat instalacji elektrycznej. Pozostałe ćwiczenia to zadania praktyczne. W drugim zadaniu należało usnąć zasymulowaną usterkę zawieszenia pneumatycznego, w zadaniu numer 3 problemem było sterowanie skrzynią biegów, a w zadaniu czwartym trzeba było prawidłowo dobrać i wymienić pompę wysokiego cienienia w układzie zasilania paliwem silnika.


Każde z ww. zadań wymagało nie tylko sprawności manualnej, ale przede wszystkim wysokich umiejętności diagnostycznych oraz zdolności posługiwania się dokumentacją warsztatową i specjalistycznymi urządzeniami. Każdy zespołów miał do swojej dyspozycji kompletnie wyposażone stanowisko robocze. Kompletnie to znaczy klucze i narzędzia mechaniczne, ale także, a w niektórych przypadkach przede wszystkim, komputery serwisowe. Podstawowe narzędzie naprawy samochodów w tej chwili to komputer Diag NG3 oraz dostęp on-line do systemu DCS (bank danych ze wszystkimi notami technicznymi, instrukcjami schematami itd.).
O poziomie finałowych załóg może świadczyć fakt, że aż do ogłoszenia wyników ostatniej konkurencji nie było wiadomo, który zespół wygra.
Ostatecznie pierwsze miejsce zajął zespół z krakowskiego Eurocomplex, wyprzedzając Tandem. Niewiele ustępując w punktacji trzecie miejsce zajął zespół Retos.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!