Kierowcy TIR-ów uczą się w Katowicach ruchu lewostronnego

5 lutego 2007, 0:00

Kierowcy TIR-ów, wyjeżdżający do pracy w Wielkiej Brytanii, na kursach w Katowicach uczą się brytyjskich przepisów i jazdy lewą stroną drogi. Katowicki Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego (WORD) jako pierwszy w kraju rozpoczął takie szkolenia.

Angielscy pracodawcy uznali, że szkolenie kierowców w Polsce będzie bardziej efektywne i tańsze. Podpisano umowę z angielską firmą Satchwell Associates, na mocy której strona angielska sfinansowała kurs instruktorski dla przedstawiciela WORD oraz przekazała samochód szkoleniowy. Być może w przyszłości w Katowicach będą też szkoleni wyjeżdżający do Anglii kierowcy autobusów.

Nabór chętnych do wyjazdu prowadzi firma rekrutacyjna, która po wstępnej kwalifikacji kieruje kandydatów na szkolenie do WORD-u. Ze szkolenia kategorii C+E (uprawnia do prowadzenia tirów) skorzystało dotąd kilkanaście osób. Kolejna grupa kursantów ma rozpocząć szkolenie w marcu.
Szkolenie rozpoczyna dwugodzinna jazda w ruchu miejskim, sprawdzająca umiejętności kierowcy. Potem przychodzi czas na 24- godzinny kurs, składający się z 8 godzin teorii i 16 praktyki. Teoria obejmuje zasady ruchu drogowego obowiązujące w Anglii oraz polskie przepisy.
Praktyczne szkolenie odbywa się na specjalnie przygotowanym placu manewrowym, na terenie wyłączonym z ruchu. Na pasie katowickiego lotniska na Muchowcu kierowcy, prowadząc TIR-a z kierownicą po prawej stronie, ćwiczą jazdę po zaaranżowanych tam rondach i skrzyżowaniach. Poznają też angielskie zasady ruchu drogowego.
Uczestnicy kursów to kierowcy z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Przepisy nie wymagają od nich weryfikacji umiejętności przed wyjazdem do Anglii, jest to jednak preferowane przez tamtejszych pracodawców.

Źródło: PAP

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!