Renault Trucks D Optifuel – oszczędności w dystrybucji

16 lipca 2015, 13:56

Po całkowitym odnowieniu swojej gamy Distribution, Renault Trucks prezentuje modele Renault Trucks D i D WIDE w wersji Optifuel. Zoptymalizowane pod kątem ekonomiki paliwowej, pojazdy te są wyposażone w technologie wspierające oszczędzanie paliwa.

Ponadto, pojazdy są standardowo oferowane wraz z aktywowanym na okres próbny systemem Optifleet, opracowanym przez Renault Trucks systemem zarządzania flotą, umożliwiającym klientom maksymalizację opłacalności transportu.

Uczestnicy rynku dystrybucji towarów coraz bardziej troszczą o zużycie paliwa, a także monitorowanie użytkowanych przez siebie pojazdów. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, Renault Trucks oferuje modele Renault Trucks D i D WIDE w wersji Optifuel. Pojazdy te posiadają zaimplementowany szereg rozwiązań technicznych i usług sprzyjających redukcji zużycia paliwa, w szczególności opracowany przez Renault Trucks system zarządzania flotą Optifleet.

Są wyposażone w zautomatyzowaną skrzynię biegów Optitronic lub Optidriver oraz tzw. ogranicznik przyspieszenia – funkcję która utrzymuje układ napędowy w trybie ekonomicznym, niezależnie od nacisku wywieranego na pedał przyspieszenia. Lista wyposażenia obejmuje także funkcję automatycznego wyłączania silnika po 3 do 5 minutach pracy na biegu jałowym – jeżeli został uruchomiony hamulec postojowy – w celu zapobieżenia bezproduktywnemu zużywaniu paliwa. Z myślą o Renault Trucks D i D WIDE Optifuel przygotowano również szereg opcji dodatkowych, zależnie od zastosowania i charakteru eksploatacji pojazdu: spoiler dachowy polepszający aerodynamikę, nowego typu opony Michelin o niskim oporze toczenia, a także szkolenie w zakresie jazdy ekonomicznej, Optifuel Training.

Poza trybem fuel eco, zautomatyzowaną skrzynia biegów Optidriver i tempomatem, w grupie funkcji zmniejszających zużycie paliwa znajduje się Optiroll, pozwalająca do maksimum wykorzystywać energię kinetyczną pojazdu, jeżeli warunki drogowe na to pozwalają. Funkcja ta potwierdziła już swoją użyteczność w pojazdach długodystansowych.

Renault Trucks D i D WIDE Optifuel zostały również przygotowane do współdziałania z usługami sprzyjającymi oszczędzaniu paliwa. Oferta Optifuel obejmuje m.in. interfejs telematyczny umożliwiający aktywowanie systemu zarządzania flotą Optifleet, z pomocą którego klienci mogą zwiększyć opłacalność transportu. Interfejs zapewnia dostęp do kluczowych danych dotyczących pojazdu i kierowcy, za pośrednictwem bezpiecznego portalu internetowego lub poczty elektronicznej. Dane te pozwalają menedżerom flot określać cele dotyczące stylu jazdy i monitorować ich realizację rzez kierowców.

System Optifleet oferowany w Renault Trucks D i D WIDE zawiera dwa moduły: Check – służący do monitorowania średniego zużycia paliwa i innych parametrów, takich jak np. wykorzystanie hamulców zasadniczych czy z zwalniacza – oraz Map – moduł śledzenia lokalizacji pojazdów w czasie rzeczywistym, umożliwiający również późniejszą analizę tras przejazdu w celu wyboru tych najaktywniejszych.

Podobnie jak pozostałe pojazdy z tej gamy, Renault Trucks D i D WIDE Optifuel są kompatybilne z wyspecjalizowanym oprogramowaniem Optifuel Infomax przeznaczonym do pomiaru i analizy zużycia paliwa. To jedyne tego typu rozwiązanie dostępne na rynku, które stanowi uzupełnienie dla Optifleet. Dzięki niemu użytkownik, z pomocą instruktora jazdy, jest w stanie przeprowadzić niezwykle szczegółową analizę zużycia paliwa w odniesieniu do każdego kierowcy, w oparciu o 70 różnych kryteriów. Wyniki tej analizy mogą stanowić podstawę do opracowania programu szkolenie danego kierowcy.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!