Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na autostradach i drogach ekspresowych?

30 lipca 2015, 12:06

Chodzi głównie o obwodnice miast oraz odcinki autostrad i dróg ekspresowych. GDDKiA zareagowała na skargi kierowców, którym zwłaszcza w okresie wakacyjnym nie podoba się fakt blokowania tras przez wyprzedzające się ciężarówki.

GDDKiA wraz z policją ma ustalić szczegółowy plan wprowadzenia ograniczeń. Kolejnym krokiem ma być stworzenie Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem (KSZR). System ów ma na bieżąco monitorować drogi i wprowadzać czasowe zakazy wyprzedzania dla ciężarówek w miejscach, gdzie pojawią się szczególne utrudnienia.

Branża transportowa przyjęła propozycje GDDKiA z dużą dozą dezaprobaty. Eksperci zauważają, że kierowcy samochodów osobowych stają się szczególnie uprzywilejowaną grupą osób korzystających z dróg. W kraju, w którym transport stanowi jedną z najsilniejszych gałęzi gospodarki, nakładanie kolejnych ograniczeń i utrudnień dla pojazdów ciężarowych wzbudza kontrowersje. Jak łatwo się domyślić, pomysł przyszedł do nas z zachodu. Zakazy wyprzedzania dla pojazdów ciężarowych obowiązują już np. w Austrii i Belgii.

Co sądzicie o nowym pomyśle GDDKiA? Dajcie nam znać w komentarzach pod artykułem.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

PJ, 3 sierpnia 2015, 20:03 0 0

Witam, nie pisze tego w kierunku do wszystkich siedzadzych na stolkach w GDDKiA, ale po pierwsze niech TE lenie pomysla jak wprowadzic rozwiazania logistyczne: typu ograniczenia predkosci np. godzinowe jak jest duze natezenie ruchu bo zakazy dla pojazdów pow. 3,5t juz sa w naszym kraju tylko, chyba że Oni nie wiedza albo juz zapomnieli gdzie je rozkladaja. I przedewszystkim niech biora pod uwage wszystkich uczestników poruszających się po drogach. A najważniejsze niech zajmą się stanem dróg i niektórymi kolesiami którzy te drogi remontują, dziękuje i pozdrawiam wszystkich kierujących, szerokiej drogi

Odpowiedz

Papaj21, 3 sierpnia 2015, 22:51 0 0

Dla osobówek jest to trochę irytujące i nie dziwie sie że wprowadzają zakaz. Jestem za.

Odpowiedz

kiero, 11 sierpnia 2015, 13:55 0 0

fajnie bedzie jechac za jelczem max 60km/h prawym pasem w 10 km korku a super kierowcy z osobowek zap......ja po 160km/h i mrugaja swiatlami bo im sie spieszy i czas ich goni a na koncu wszyscy stoja bo jeden taki lezy na dachu i placze ze tata go zabije za samochod. wiecej takich pomyslow

Odpowiedz