Podnoszona druga oś napędowa w układzie osi tandem

8 września 2015, 11:26

Volvo Trucks opracowało funkcję podnoszenia drugiej osi  napędowej w układzie osi tandem. Umożliwia ona odłączenie i podniesienie drugiej osi napędowej, co zapewnia większą przyczepność kół i do 4% niższe zużycie paliwa, jeżeli samochód ciężarowy porusza się bez ładunku.

VolvoNowa funkcja została opracowana z myślą o pojazdach o dużej ładowności, które po dostarczeniu ładunku powracają bez obciążenia, wykorzystywanych np. w transporcie dłużycy drzewnej, materiałów luzem czy transporcie budowlanym.

– „Podnoszona druga oś napędowa w układzie osi tandem pozwala na odłączenie drugiej osi napędowej i jej podniesienie na czas jazdy bez ładunku. Rozwiązanie to oferuje wiele korzyści, z których najważniejszą jest oszczędność paliwa. Jazda z podniesioną drugą osią napędową pozwala zaoszczędzić do czterech procent paliwa, w porównaniu z sytuacją, w której wszystkie osie są opuszczone.” – mówi Jonas Odermalm, menedżer ds. segmentu transportu budowlanego w Volvo Trucks.

Druga oś napędowa może zostać odłączona i podniesiona, dzięki zastąpieniu mechanizmu różnicowego w pierwszej osi napędowej sprzęgłem kłowym. Tym samym, kierowca ma dostęp do wysokich osiągów i ładowności, typowych dla podwójnej osi napędowej (6X4), a jednocześnie zwrotności, jaką zapewnia pojedyncza oś napędowa (4X2). Po podniesieniu drugiej osi napędowej maleje nie tylko promień skrętu, o metr, ale także zużycie opon i elementów zawieszenia.

– „Podnoszona druga oś napędowa w układzie osi tandem sprawdza się w zadaniach transportowych, które, ze względu na rodzaj podłoża lub ciężar ładunku, wymagają pojazdu z podwójną osią napędową, a który jednak, po zrealizowanej dostawie, powraca bez obciążenia. Ponadto, poprzez podniesie drugiej osi napędowej, kierowca może dociążyć pierwszą oś napędową w celu zwiększenia przyczepności kół i uniknięcia ugrzęźnięcia pojazdu.” – wyjaśnia Jonas Odermalm.

Nowe rozwiązanie zwiększa również komfort kierowcy w czasie jazdy bez ładunku, który w wielu przypadkach stanowi połowę ogólnego czasy pracy. Gdy kontakt z podłożem mają koła tylko jednej osi napędowej, maleje także poziom hałasu w kabinie i drgań odczuwalnych na kole kierownicy.

Podnoszona druga oś napędowa w układzie osi tandem jest dostępna dla Volvo FM, Volvo FMX, Volvo FH i Volvo FH16.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!