Z Jochenem Hahnem i firmą Bosch na torze Jarama w Madrycie

6 października 2015, 12:39

Bosch jest jednym ze sponsorów strategicznych teamu wielokrotnego triumfatora wyścigów European Truck Racing Championship – Jochena Hahna. Z tej okazji firma zaprosiła swoich partnerów biznesowych na tor Jarama, nieopodal Madrytu, gdzie odbywały się przedostatnie w tym sezonie zawody.

ETRC Jarama 2015European Truck Racing Championship to najważniejsze w Europie wyścigi pojazdów ciężarowych. W prestiżowych zmaganiach biorą udział zespoły, wspierane przez producentów pojazdów oraz części z całego świata. Firma Bosch patronuje teamowi jednego z najbardziej utytułowanych zawodników w historii mistrzostw – Jochena Hahna.

Każde zawody ETRC trwają dwa dni. W tym czasie odbywają się cztery punktowane wyścigi. Bosch zaprosił swoich partnerów biznesowych na drugi dzień zmagań kierowców na torze Jarama, znajdującym się kilkadziesiąt kilometrów od Madrytu.

ETRC Jarama 2015

Jochen Hahn zajmuje obecnie drugie miejsce w klasyfikacji generalnej sezonu. Wiadomo już, że tym razem nie uda mu się zwyciężyć, w ostatnim wyścigu (na torze Le Mans) stoczy za to emocjonującą walkę o obronę drugiego miejsca.

Podczas zawodów na torze Jarama, swoją pozycję umocnił węgierski kierowca Norbert Kiss. Lider klasyfikacji generalnej wygrał aż dwa z czterech wyścigów. Bezpośrednio rywalizujący o drugie miejsce z Jochenem Hahnem Adam Lacko wygrał jeden z wyścigów pierwszego dnia zawodów.

Untitled-d

Jochen Hahn to zawodnik wyróżniający się niezwykłą walecznością. Kierowca nie mógł zawieść oczekiwań kibiców, także tych, którzy specjalnie dla niego przybyli aż z Polski. W ostatnim wyścigu Hahn szybko wyszedł na prowadzenie i znacząco odjechał stawce. Po chwili… zrobił to ponownie, ponieważ wyścig został czasowo zatrzymany ze względu na szkody, które spowodowały wypadające z zakrętu ciężarówki rywali. Ostatecznie Niemiec triumfował z niemal 16-sekundową przewagą nad drugim kierowcą, który minął linię mety.

Untitled-3

Zobacz wszystkie rezultaty wyścigów na torze Jarama

Emocje związane z wyścigami kilkutonowych maszyn to nie jedyna atrakcja, jaką przygotował Bosch dla zaproszonych gości. Kolejnym punktem pobytu na torze Jarama była wizyta w boxie serwisowym teamu Hahn-Racing. Szef ekipy serwisowej opowiedział o pojeździe, którym ściga się Johann Hahn, a także o wprowadzonych w nim modyfikacjach.

Untitled-dd

Okazało się, że ciężarówki przystosowane do udziału w wyścigach ETRC są modyfikowane głównie za pomocą części dostępnych na rynku. Bazę dla pojazdu Hahna stanowi fabryczny MAN TGS 18.480 wyposażony w sześciocylindrowy silnik D2676RT. Za przeniesienie napędu odpowiada szesnasto-biegowa skrzynia ZF.

Podczas jazdy na torze, ciężarówki osiągają prędkość nawet 160 km/h.

Pojazd Hahna waży 5400 kg i dysponuje imponującą mocą 1100 KM i, co szczególnie robi wrażenie, maksymalnym momentem obrotowym na poziomie 5500 Nm. Do wykonania modyfikacji, przystosowujących pojazd do wyczynowego ścigania użyto w 98% części dostępnych na rynku – wyselekcjonowanych przez specjalistów z teamu Hahn Racing.

Untitled-ss

Firma Bosch jako jeden ze strategicznych sponsorów Hahn Racing nie tylko wspiera team finansowo, ale także dostarcza części do pojazdu. Ekipa korzysta z technologii Boscha, przekazując firmie uwagi odnośnie sprawowania się wybranych podzespołów w ekstremalnych warunkach. Obecnie w wyścigowym MAN Jochena Hahna pracuje układ wtryskowy Common Rail od Boscha, firma dostarcza także sterownik silnika, akumulatory, alternator i rozrusznik, zestaw czujników (m.in. temperatury, położenia wału korbowego, ciśnienia w kolektorze ssącym), a także filtry i wycieraczki.

Untitled-sssd

Tegoroczny sezon wyścigów ETRC dobiega końca. Niezależnie od tego, czy Jochenowi Hahnowi uda się obronić drugie miejsce w klasyfikacji generalnej, sezon będzie można uznać za udany dla jego teamu. Ambicją trzykrotnego triumfatora cyklu są jednak oczywiście tylko zwycięstwa. Bez wątpienia Hahn Racing i firma Bosch będą współpracować także w kolejnym sezonie, by jeszcze lepiej przygotować pojazd kierowcy do zawodów. Najpierw jednak odbędzie się finał tegorocznego cyklu. O ostatnie punkty w tym roku zawodnicy powalczą na torze Le Mans we Francji 10 i 11 października.

Aktualizacja: Jochen Hahn zajął ostatecznie trzecie miejsce w klasyfikacji sezonu 2015. Na finiszu wyprzedził go dobrze spisujący się na torze Le Mans Adam Lacko.

Untitled-sssds

Podczas wyjazdu firma Bosch przeprowadziła także szkolenie produktowe, na którym zaprezentowała m.in. szczegóły nowej koncepcji, kierowanej do warsztatów.

Untitled-sss

Zobacz także nasz ubiegłoroczny wywiad z Jochenem Hahnem

Mały Master Truck na torze Jarama

Przy okazji wyścigów serii ETRC część przestrzeni nieopodal toru jest zwykle rezerwowana na wystawę oryginalnych ciężarówek oraz stoiska producentów samochodów, części i dostawców usług dla transportu. W Hiszpanii mogliśmy obejrzeć barwne eksponaty, które trudno spotkać w naszej części Europy.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!