WSL Forum 2007

27 maja 2007, 0:00

Wyższa Szkoła Logistyki już po raz drugi zorganizowała międzynarodową konferencję naukową WSL FORUM. Ponad stu uczestników z Polski, Czech i Niemiec spotkało się w Poznaniu, aby dyskutować o problemach współczesnej logistyki w badaniach naukowych.

Konferencję otworzył rektor Wyższej Szkoły Logistyki prof. zw. dr hab. Andrzej Korzeniowski. Podczas pierwszej prelekcji prof. dr hab. inż. Bernd Hentschel zaprezentował niemieckie rozwiązania logistyczne pozwalające wyjść naprzeciw potrzebom producentów. Okazało się, że producenci silników napędowych stają przed wielkim wyzwaniem logistycznym już po ich sprzedaży. Wymóg serwisowania silników po określonym przepisami przebiegu sprawia, że muszą oni sprowadzić silniki i rozebrać na najmniejsze części. W sumie wymaga to nawet 3000 czynności. W przypadku wykrytych wad, części zamienne sprowadzane są natomiast z firm rozproszonych po całym świecie. Pojawia się więc problem logistyczny, którego rozwiązanie pozwala redukować koszty. W Niemczech stworzono program, dzięki któremu najlepsi absolwenci kierunku „logistyka” mogą współtworzyć rozwiązania dla tego problemu.

Ciekawą prelekcję zaprezentowała prof. dr hab. Danuta Kiperska – Moroń z Akademii Ekonomicznej w Katowicach porównując logistyczny łańcuch dostaw do ekosystemu. Profesor dostrzegła, że łańcuch dostaw jest złożonym systemem firm i ludzi, który funkcjonuje podobnie do żywych organizmów. Jej zdaniem firmy, zupełnie jak zwierzęta, pasożytują na sobie, żyją w symbiozie lub nie mogą na siebie patrzeć. Zasugerowała, że obserwując zwierzęta można wysnuć wnioski dla łańcuchów dostaw. „Popatrzmy na gęsi – mówiła – startują oddzielnie, ale już w powietrzu łączą się w klucz, bo tak jest im łatwiej nawigować.”

Kolejnym prelegentem był prof. dr Vit Voženilek, który zaprezentował metody badań ruchu tranzytowego w mieście Přerov w Czechach. Ruch badany jest tam wspólnie przez logistyków i geografów, którzy wykonują geoanimację dla miasta. Na bazie wyników będzie można wyprowadzić ruch tranzytowy z miasta.

Na sesji plenarnej referaty poświęcone łańcuchom dostaw wygłosili także prof. zw. dr hab. Marek Ciesielski oraz dr inż. Grzegorz Szyszka. Problematykę zastosowania sztucznej inteligencji w logistyce zaprezentował natomiast prof. dr hab. inż. Marek Fertsch. Uczestnicy WSL FORUM obradowali także w wybranych sekcjach podzielonych według następujących tematów:
– Systemy logistyczne i łańcuchy dostaw
– Logistyka przedsiębiorstw

– Systemy informacyjne / e-gospodarka
– Logistyka produkcji
– Transport
– Zarządzanie jakością/ryzykiem
– Ekonomiczne problemy logistyki
– Ogólne problemy logistyki

Podczas konferencji Małgorzata Korczak, absolwentka studiów WSL otrzymała nagrodę za najlepszą pracę licencjacką w konkursie „Prologis Najlepszym”.

Konferencja WSL FORUM odbywa się cyklicznie w latach nieparzystych, naprzemiennie z Polskim Kongresem Logistycznym „Logistics” organizowanym przez Instytut Logistyki i Magazynowania. Obie imprezy mają charakter międzynarodowy. Kongres traktuje o najlepszych praktykach w logistyce. Na WSL FORUM dyskutuje się natomiast o problemach logistycznych w badaniach naukowych.

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!