Piąte miejsce firmy PACCAR

27 maja 2007, 0:00

Firma Paccar, do której należy DAF Trucks NV, zajmuje 5 miejsce w rankingu największych firm amerykańskiego tygodnika finansowego Barron’s Magazine.

W ubiegłym roku firma PACCAR w tym samym rankingu zajmowała 28 miejsce. Zdaniem dyrektora generalnego Marka Pigotta, poza silnym wzrostem sprzedaży – w ostatnim roku przychody wzrosły o 17% do 16,5 mld dolarów – Paccar zwiększył przepływy środków pieniężnych poprzez intensyfikację wymiany zapasów magazynowych o 400% oraz cięcia kosztów jako odsetki sprzedaży o 60% w minionym dziesięcioleciu. W ostatnich latach firma skupiła się przede wszystkim na przyspieszeniu procesu projektowania swoich produktów, dzięki czemu nowe ciężarówki pojawiają się na rynku co dwa, trzy lata, a nie jak dawniej – co pięć.

Jak zauważył Tony Fiore, analityk Standard & Poor, ponadprzeciętne zyski i marże operacyjne firma zawdzięcza zlecaniu na zewnątrz produkcji znaczącego odsetka części, m.in. skrzyń biegów i silników (w Stanach Zjednoczonych). Dzięki temu PACCAR może prowadzić działalność przy stosunkowo niskim poziomie kapitału obrotowego, przeznaczając gotówkę na inne potrzeby.
W ciągu ostatnich 12 miesięcy akcje PACCAR wzrosły o 68% i obecnie są wyceniane 19 razy powyżej uzgodnionego poziomu ustalonego na 2007 rok wynoszącego 4,73 $, co oznacza spadek w porównaniu do zeszłorocznego poziomu 5,95 $. Mimo to firmie PACCAR udało się przebić szacunki w pierwszym kwartale, podnosząc dywidendę bieżącą do 25 centów za akcję na kwartał. Stany Zjednoczone stanowią niebagatelną część działalności przedsiębiorstwa, bo aż 40%.

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!