Zmiany, które ułatwią życie kierowcom ciężarówek

21 października 2015, 13:26

Zgodnie z projektem rozporządzenia na drogach wojewódzkich mają pojawić się oznaczenia E-15h. Będzie to informacja o numerze drogi wojewódzkiej oraz o dopuszczalnym nacisku osi pojazdu do 11,5 tony.

Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz Spraw Wewnętrznych w międzyresortowym porozumieniu, zaproponowały zmianę w katalogu znaków z numerem drogi. Zostanie do niego dodana pozycja E-15h czyli „numer drogi wojewódzkiej o dopuszczalnym nacisku osi pojazdu do 11,5 t”. Wprowadza to nowe oznaczenie dla drogi wojewódzkiej o odpowiednich parametrach technicznych, czyli o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 11,5 t.

znaki

Ministerstwo nie bez powodu wprowadza zmiany. Robi to by uzupełnić swoistego rodzaju lukę prawną. Zgodnie z obowiązującym prawem, wynikającym z art.10 ust. 5 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, odcinek drogi krajowej zastąpiony nowym wybudowanym odcinkiem drogi z chwilą oddania go do użytkowania zostaje pozbawiony dotychczasowej kategorii i zaliczony jest do kategorii wojewódzkiej. Obecnie więc możliwe jest stosowanie na drogach wojewódzkich znaków: E-15b „numer drogi wojewódzkiej o dopuszczalnym nacisku osi pojazdu do 8 t”, E-15e „numer drogi wojewódzkiej o dopuszczalnym nacisku osi pojazdu do l0 t.” dla dróg posiadających parametry techniczne pozwalające na ruch pojazdów o dopuszczalnym nacisku osi pojedynczej odpowiednio do 8 t i 10 t.

Celem proponowanych przepisów jest zatem zastosowanie na drogach wojewódzkich nowego oznakowania oraz jednocześnie poinformowanie kierowców o maksymalnym dopuszczanych naciskach osi na danej drodze.

Zgodnie z proponowanym projektem, uzupełniony zostanie katalog znaków z numerem drogi. Poprzez dopadnie pozycji E-15h czyli „numer drogi wojewódzkiej o dopuszczalnym nacisku osi pojazdu do 11,5 t”. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, będzie on miał zastosowanie do dróg wojewódzkich posiadających odpowiednie parametry techniczne i po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 11,5 t.

Kierowcy samochodów ciężarowych powinni przyjąć tę wiadomość z zadowoleniem, bowiem zmiana pozwoli utworzyć nowe połączenia drogowe dla pojazdów o nacisku pojedynczej osi do 11,5 t.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!