Bezpieczny transport

2 sierpnia 2007, 0:00

Samochody ciężarowe to pojazdy nieustannie eksploatowane, dlatego trzeba o nie dbać ze szczególną starannością. Pomimo coraz bardziej restrykcyjnych kontroli, liczba wypadków powodowanych przez pojazdy ciężarowe ciągle pozostaje na niepokojąco wysokim poziomie. Jakie są tego przyczyny i dlaczego niezwykle ważne są działania prewencyjne w tej kwestii – przeczytają Państwo poniżej.   

Pod kołami TIRów giną piesi, rowerzyści, motocykliści, a także pasażerowie innych pojazdów. Przyczyn tych wypadków jest kilka – od prędkości począwszy, poprzez przekroczony czas pracy kierowców i brawurę, na stanie technicznym pojazdu skończywszy. Wśród coraz częściej wymienianych, a dotąd niedocenianych elementów mających zasadniczy wpływ na bezpieczeństwo na drogach jest właśnie stan techniczny pojazdu. Dotyczy to zarówno samochodów osobowych, jak i ciężarowych, ale także pojazdów dostawczych, flotowych i autobusów.

W sektorze pojazdów ciężarowych policja oraz wszelkie kontrole odnotowują bardzo często niesprawność układu hamulcowego, kierowniczego, zużyte ogumienie, przekroczenie emisji spalin czy chociażby niesprawne oświetlenie pojazdu. W przypadku pojazdów osiągających masę nawet do 40 ton, z pozoru najbardziej błahy, ale niesprawny element może się okazać decydujący. Wypadki z udziałem pojazdów ciężarowych zdarzają się znacznie rzadziej niż te, w których biorą udział samochody osobowe, jednak przeważnie są dużo bardziej tragiczne w skutkach. Należy pamiętać, że znaczna masa pojazdu, wydłużona droga hamowania oraz ograniczona manewrowość wymagają doskonałego stanu technicznego. Dzięki niemu kierowca pojazdu ciężarowego może się czuć na drodze pewnie i komfortowo. Sprawny pojazd ciężarowy to także znaczne ograniczenie realnego zagrożenia dla ruchu drogowego.
Niech dbałość o bezpieczeństwo w ruchu drogowym stanie się w Polsce nareszcie świadomym działaniem wszystkich osób, a nie tylko ciągle powtarzanym hasłem. Niech samochód, którym ruszamy w trasę, będzie w 100% sprawny – dzięki temu wyeliminujemy przynajmniej jedną z przyczyn wypadków i realnie wpłyniemy na poprawę bezpieczeństwa swojego i innych uczestników ruchu drogowego. Jest to niezwykle istotne szczególnie w przypadku samochodów dostawczych, ciężarowych, autobusów czy pojazdów flotowych, bo te przemierzają największe ilości kilometrów i w przypadku zaniedbania mogą stanowić duże zagrożenie w ruchu drogowym.

Więcej na www.abs.org.pl/truck

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!