Francuska płaca minimalna – ile wiadomo?

29 stycznia 2016, 14:54

W ubiegłym roku Francja zapowiedziała podwyższenie stawki wynagrodzenia minimalnego. Właśnie mija pierwszy miesiąc nowego roku, a wciąż brakuje jasnych konkretów. Czy i o ile wzrośnie stawka?

Untitled-1Nowe przepisy miały obowiązywać od 1 stycznia 2016 roku. Zapowiadano, że minimalne wynagrodzenie we Francji wzrośnie o 0,6%. Wówczas wynosiłoby 9,67 € za godzinę, a więc 1 466,62 €. Podwyżki miały być częścią wprowadzanych zmian, których celem jest usystematyzowanie zasad delegowania pracowników w Europie.

Dlaczego wprowadzenie przepisów się opóźnia? Niedawno media francuskie informowały o tym, że regulacje są już gotowe, ale nadal czekają na publikację. Oznacza to, że raczej nie zaczną obowiązywać wcześniej niż latem bieżącego roku.

Prawdopodobnie dopiero po opublikowaniu wszystkich przepisów dowiemy się, które składniki wynagrodzenia kierowców będzie można wliczyć w kwotę płacy minimalnej. W przypadku głośnej ostatnio podwyżki niemieckiej płacy minimalnej ta sprawa długo była przedmiotem debaty. Ostatecznie okazało się, że przedsiębiorca może wliczać w stawkę diety i ryczałty.

Obecnie minimalna stawka godzinowa we Francji wynosi 9,5 euro.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!