Solaris dostarczy autobus z napędem hybrydowym

6 kwietnia 2008, 0:00

W poniedziałek 31 marca 2008 przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu Sp. z o.o. podpisali z firmą Solaris Bus & Coach S.A. umowę na zakup autobusu z napędem hybrydowym – Solaris Urbino 18 Hybrid. Będzie to pierwszy w Polsce pojazd komunikacji publicznej z takim napędem. Ekologiczny Solaris wyjedzie na ulica Poznania w październiku tego roku.

Premiera Solarisa Urbino Hybrid odbyła się we wrześniu 2006 roku podczas targów pojazdów użytkowych w Hanowerze.

Hybrydowy napęd Solarisa Urbino Hybrid, to połączenie technologii tradycyjnego silnika spalinowego Diesla z silnikami elektrycznymi. Korzyści z zastosowania napędu hybrydowego to:
– zmniejszenie zużycia paliwa od 15 do 30%, a co za tym idzie, redukcja emisji CO2 – gazu odpowiedzialnego za tzw. efekt cieplarniany
– zmniejszenie zawartości szkodliwych cząstek NOx w spalinach o 10-39%
– zmniejszenie ilości cząstek stałych w spalinach o 51-97%
– mniejszy hałas na zewnątrz i wewnątrz pojazdu
– autobus hamuje silnikami elektrycznymi, pracującymi w tym czasie jako generatory prądu, dzięki czemu energia powstająca podczas hamowania jest przechowywana w specjalnych bateriach, a autobus wymaga rzadszej wymiany tarcz i okładzin hamulcowych.
– rzadsze wymiany oleju w silniku dieslowskim, który jest mniej intensywnie eksploatowany

Dzięki powyższym cechom autobusy hybrydowe marki Solaris są przyjazne środowisku. Właściwości napędu sprawiają, że jazda autobusem hybrydowym jest komfortowa i ekonomiczna, a im większe natężenie ruchu tym większe korzyści z zastosowania napędu hybrydowego.

Solaris Urbino Hybrid zakupiony przez MPK Poznań, to w pełni niskopodłogowy autobus przegubowy o długości 18 metrów, który na pokład będzie mógł zabrać ponad 140 pasażerów.

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!