Co zrobić, by zabezpieczyć życie i zdrowie kierowcy w firmie?

17 czerwca 2016, 15:16

Jednym z wyzwań towarzyszącym funkcjonowaniu firm transportowych są wypadki komunikacyjne zatrudnionych kierowców. Z uwagi na specyficzne środowisko pracy warto, aby pracodawca pomyślał o kompleksowym zabezpieczeniu swojego zatrudnionego. Implementacja tego sposobu ochrony pozwoli osiągnąć obustronne korzyści.

Untitled-1Liczba wypadków komunikacyjnych w Polsce systematycznie spada. Według raportu Komendy Głównej Policji w 2015 r. doszło do 32 967 incydentów, czyli o 2003 mniej niż w 2014 r. Mimo to Polska wciąż zajmuje wysoką pozycję w rankingach UE pod względem ilości osób ginących na drogach. Co może zrobić pracodawca, aby ograniczyć prawdopodobieństwo wystąpienia tych niebezpiecznych sytuacji?

Obowiązkowe przeglądy i dodatkowe szkolenia

Każdy zarejestrowany w Polsce pojazd powinien przechodzić regularne kontrole. Jednak warto obserwować samochód i reagować natychmiast na wszystkie odstępstwa od normy. Niesłyszalne dotąd dźwięki, szumy, świszczenie, zapalone kontrolki – to tylko przykłady sygnałów, które mogą świadczyć o awarii, a ich bagatelizacja może skończyć się wypadkiem.

Ponadto, co 5 lat kierowca zawodowy ma obowiązek odbycia szkolenia okresowego. Oprócz tego wiele przedsiębiorstw spedycyjnych decyduje się na zaangażowanie pracowników w specjalne szkolenia poprawiające technikę jazdy. Biorąc udział w jednym z takich kursów nie tylko podszkolą swoje umiejętności na drodze, ale także mają szansę nauczyć się ekojazdy. Wpłynie to nie tylko na ich bezpieczeństwo jako kierowców, ale także poprawi budżet firmy zmniejszając wydatki ponoszone na paliwo czy części eksploatacyjne.

Ubezpieczenia grupowe

W każdej firmie to pracownicy stanowią jej trzon i największą wartość. Dzięki nim może ona funkcjonować oraz pomnażać swój kapitał. Będąc odpowiedzialnym pracodawcą warto więc zatroszczyć się o interesy i zabezpieczenie podwładnych. Wśród popularnych benefitów pozapłacowych takich jak telefon czy pakiety medyczne, coraz więcej firm decyduje się na wybór grupowej polisy ubezpieczeniowej. Jej rolą jest m.in. ochrona zatrudnionych przed skutkami nieszczęśliwych wypadków. Wydaje się to szczególnie istotne w branży transportowej, gdzie są one częste. Wybierając odpowiednie zabezpieczenie warto zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy.

– “Jedną z najważniejszych kwestii jest możliwość dostosowania oferty do specyfiki działalności firmy. Wskazane jest, aby pracodawca mógł dostosować zakres zabezpieczenia w zależności od potrzeb, gwarantując pracownikom jak najlepszy zakres ochrony. W przypadku branży transportowej warto dobrać pakiet chroniący od konsekwencji nieszczęśliwych wypadków. Z kolei jasność i klarowność powinny odnosić się nie tylko do zawieranej umowy, ale także do sposobu wypłacania składek i poszerzania pakietów o dodatkowe ryzyka. Ponadto, takie ubezpieczenie obowiązuje całą dobę, 7 dni w tygodniu, zazwyczaj na całym świecie, co jest pożądane w tak ryzykownym zawodzie jakim jest profesjonalny kierowca.” – zauważa Michał Jakubowski, Dyrektor ds. Klienta Korporacyjnego w Nationale-Nederlanden.

Badania profilaktyczne

Wymieniając kolejne działania poprawiające bezpieczeństwo należy wspomnieć także o samym pracowniku. Powinien on na bieżąco monitorować wzrok, słuch oraz stan układu krążenia. Zawodowi kierowcy spędzają wiele godzin w jednej pozycji co może mieć określone skutki dla kręgosłupa. Z tego powodu warto zadbać o prawidłową postawę w czasie jazdy, a podczas postojów poświęcić czas na ćwiczenia. Taka profilaktyka pozwoli uniknąć w przyszłości wielu problemów zdrowotnych, które mogą znacząco wpłynąć na jakość życia.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!