Dlaczego warto wybierać nowoczesne stale?

29 lipca 2016, 12:06

Niemal cała produkcja KH-KIPPER wykonana jest stali HARDOX lub STRENX. Dzieje się tak nieprzypadkowo, bo obie stale zapewniają wytrzymałość i odpowiednią sztywność konstrukcji. Stosowanie nowoczesnych stali ma także wymiar techniczny zdecydowanie wpływając na poprawę technologii materiałowych oraz metod produkcji. Dlaczego jeszcze ważne jest stosowanie nowoczesnych stali w produkcji zabudów? Na to pytanie odpowiada obecny Wiceprezes i Dyrektor ds. produkcji w firmie KH-KIPPER, Tomasz Biel.
3
Projektowanie z wykorzystaniem stali HARDOX i STRENX pozwala na optymalizację wagi zabudowy oraz zwiększenie jej ładowności. Ich wytrzymałość umożliwia stosowanie cieńszych blach, a przez to uzyskanie lżejszych konstrukcji – mówi Tomasz Biel. – Zabudowy wyróżnia mniejsza waga, ale bez utraty wydajności, bezpieczeństwa i okresu ich użytkowania. Stosowanie nowoczesnych materiałów zdecydowanie przekłada się także na większą wydajność i oszczędność czasu, dzięki przewiezieniu w tym czasie większej ilości ładunku. W dobie rosnących kosztów transportu ładowność pojazdów jest szczególnie ważna – oznacza mniejsze koszty paliwa, a w dalszej perspektywie zwiększenie konkurencyjności danego przedsiębiorstwa.

Stosowanie nowoczesnych stali posiada także aspekt ekologiczny – mniejsze zużycie paliwa wpływa na mniejszą emisję dwutlenku węgla.
0CPomimo_znacznie_wyzszych_parametrow_wytrzymalosciowych
Jednym z unowocześnionych w ostatnim czasie produktów jest urządzenie hakowe KH-KIPPER. Główne elementy nośne urządzenia są wykonane ze stali firmy SSAB. W konstrukcji gdzie występuje dużo przewężonych profili wymagane jest zastosowanie materiału o najwyższych parametrach wytrzymałościowych. Wiele elementów w tego typu urządzeniach narażone jest na ścieranie, a nowoczesne stale posiadają dużą odporność na ten rodzaj zużycia zapewniając tym samych bezpieczne i długotrwałe użytkowanie – dodaje Tomasz Biel.

Wykorzystując sprężyste właściwości stali HARDOX firma KH-KIPPER wdrożyła także projekt nowej zabudowy kopalnianej. Zabudowy kopalniane to z reguły zabudowy o specjalnej konstrukcji stworzonej do wyjątkowo trudnych warunków eksploatacyjnych. W czasie transportu ładunku o wysokiej frakcji są narażone na nieustanne zużycie. Energia kinetyczna uderzenia w przypadku skrzyni o nowej konstrukcji, nawet przy załadunku kamieni o dużej frakcji, jest doskonale rozpraszana. Dodatkowych wzmocnień w postaci profili poprzecznych w pozostałych zabudowach KH-KIPPER nie stosuje się już od dawna. Mniejsza ilość lub całkowity ich brak niesie za sobą obniżenie wagi zabudowy oraz mniej połączeń spawanych, a więc mniejsze odkształcenia. To z kolei w znacznym stopniu podnosi jakość i trwałość produktu.
2
Pomimo znacznie wyższych parametrów wytrzymałościowych w porównaniu do innych popularnie stosowanych stali, STRENX jest łatwa w obróbcie. Dzięki temu umożliwia projektowanie i wytwarzanie elementów o bardziej skomplikowanych kształtach i lepiej dostosowanych do danej konstrukcji – dodaje Wiceprezes. – Dla producenta zabudów takich jak my cieńszy materiał oznacza zwykle mniej spawania, mniej obróbki maszynowej i szybszą produkcję, dla klienta ostatecznego – tańszy produkt i krótszy termin dostawy.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!