Kącik kinomana: Najlepsze filmy o ciężarówkach

9 sierpnia 2016, 15:34

Co robi kierowca ciężarówki w wolnym czasie? Dobrze wiemy, że wielu z Was nawet podczas urlopu myśli już o powrocie w trasę. To dobry moment na film, którego akcja toczy się na trasie, a głównymi bohaterami są zawodowi kierowcy. Zrobiliśmy dla Was mały przegląd światowego kina.

Konwój (komediodramat) USA 1978

e5e491_0b1d78f5a15d4038a18b6d33e22e8a17

Film często emitowany w polskiej telewizji. Kierowca ciężarówki Martin Penwald o gustownej ksywie „Gumowa Kaczka” postanawia wypowiedzieć wojnę policji zatrzymującej pojazdy na autostradzie w celu wyłudzenia łapówek. Buntownik zaprasza do wspólnego działania innych kierowców. Wkrótce tworzy się konwój wielkich osiemnastokołowych ciężarówek, a o proteście zaczyna być głośno w całym USA. Bardzo krzepiący film o heroicznej walce z bezprawiem.

Ponad szczytem (dramat) USA 1987

zs

Inny tytuł: Więcej niż wszystko. Kierowca ciężarówki Lincoln Hawk – w tej roli Sylwester Stallone – przed laty porzucił swoją rodzinę. Teraz próbuje wrócić, by spełnić prośbę umierającej żony. Zadaniem Lincolna jest odebranie ich syna ze szkoły wojskowej i przywiezienie do matki, by mogła się z nim pożegnać. Jednocześnie kobieta ma nadzieję, że wspólna podróż pomoże odbudować relacje pomiędzy ojcem i synem. Wzruszający film z jedną z najlepszych aktorskich kreacji Sylwestra Stallone.

Pojedynek na szosie (sensacyjny) USA 1971

Untitled-1

Film, w którym kierowca ciężarówki zaprezentowany został w zdecydowanie złym świetle. Niezależnie od tego, obraz jest wart uwagi – choćby ze względu na to, że w swoim czasie zebrał bardzo pozytywne recenzje, otwierając reżyserowi drzwi do wielkiej sławy. Wystarczy dodać, że owym reżyserem był… Steven Spielberg.
Jadący pustą autostradą David Mann wyprzedza starą pordzewiałą ciężarówkę. Niespodziewanie okazuje się, że kierujący nią psychopata nie zamierza wybaczyć tego czynu. Reszta filmu jest trzymającą do samego końca w napięciu drogową walką na śmierć i życie. Warto obejrzeć choćby dla poczucia klimatu amerykańskich szos tamtych lat.

Cena strachu (dramat, thriller) Francja/Włochy 1953

Untitled-a

Klasyka czarno-białego filmu francuskiego. Dwaj mieszkańcy niewielkiej osady w Ameryce Południowej marzą o pozyskaniu środków finansowych na bilet lotniczy, który pozwoli im wyrwać się z beznadziejnej egzystencji na odludziu. Zdeterminowani przyjmują niebezpieczne zlecenie transportu materiałów wybuchowych za pomocą ciężarówek. Wielu uważa tę misję za samobójczą. Film realizuje motyw drogi, trzyma do końca w napięciu, a jednocześnie każe zadawać pytania o ludzkie granice. Popularny obraz doczekał się dwóch remake’ów, my polecamy jednak wersję oryginalną.

Szara ciężarówka w kolorze czerwonym (przygodowy) Niemcy, Słowenia, Serbia i Czarnogóra 2004

Untitled-as

1991 rok. Bośniacki złodziejaszek, Ratko, dla zabawy uprowadza ciężarówkę. Przy drodze spotyka Suzanę – młodą ciężarną dziewczynę planującą aborcję. Kobieta planuje odpocząć przez kilka dni w Dubrowniku, więc zabiera się wraz z Ratko. Ciekawy film drogi, który można uznać za specyficzną komedię romantyczną. Tłem zdarzeń, w których biorą udział główni bohaterowie jest bowiem rozpoczynająca się wojna w Jugosławii.

Baza ludzi umarłych (dramat) Polska 1958

Untitled-ass

W polskiej kinematografii również można znaleźć filmy z motywem „truckerskim. Film w reżyserii Czesława Petelskiego, częściowo bazuje na francusko-włoskiej „Cenie strachu”. Kierowcy pracujący przy przewozie drewna na odludziu w Bieszczadach mają dość swojej egzystencji. Codziennie ryzykują życie pracując w trudnych warunkach, jeżdżąc rozpadającymi się ciężarówkami. Postanawiają porzucić swoje zajęcie i wyjechać. Powstrzymać ma ich działacz partyjny, który przyjeżdża na miejsce z żoną. Wątek miłosny i wisząca w powietrzu tragedia (stan techniczny ciężarówek) nadają temu filmowi niezwykłego klimatu.

Prywatne śledztwo (kryminalny) Polska 1986

Untitled-assd

Rafał Skonecki traci rodzinę w wypadku samochodowym. Po powrocie do zdrowia, obserwując indolencję milicjii, próbuje na własną rękę odnaleźć sprawcę kraksy. Niespodziewanie zostaje wplątany w serię morderstw na kierowcach ciężarówek. Znakomity, klimatyczny kryminał, trzymający w napięciu do ostatnich minut. Klasyka polskiego kina z Romanem Wilhelmim w roli głównej.

Czy znacie więcej dobrych filmów związanych z ciężarówkami lub pracą kierowcy? Jeśli tak, podzielcie się tytułami w komentarzach!

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Tomczyk, 10 sierpnia 2016, 11:49 7 0

Black Dog!

Odpowiedz

koalowy, 28 listopada 2016, 12:25 1 0

Maximum Overdrive

Odpowiedz

kowboy 2017, 4 marca 2017, 13:37 1 0

Super film o by takich więcej

Odpowiedz

Taki Tam, 26 października 2017, 2:09 5 -1

Godzina za godziną ,Polski film z 1974r.

Odpowiedz

Sovtransavto, 23 marca 2018, 3:45 4 0

Oj młodzież niewiele wie o polskiej i nie tylko kinematografii he he . Telewizja Polska : Droga (serial) 1971 , Kurs na lewo 1985 , Co to konia obchodzi 1987 . I francuska produkcja Sto tysięcy dolarów w słońcu (fajne kolonialne Berliety) . To na początek .

Odpowiedz

ajksd, 24 stycznia 2021, 14:18 1 -1

jak podajesz filmy starsze od siebie to się nie dziw niektórzy nie lubią czarno-białych filmów a twoje propozycje pewnie nawet dźwięku nie mają

Odpowiedz

Harry, 10 lipca 2018, 11:40 0 0

Prześladowca , sprawiedliwości na 18 kołach,

Odpowiedz

filmy, 27 października 2018, 21:47 0 -1

100 tysięcy dolarów w słońcu.1964 Mistrz kierownicy ucieka (1977) Mistrz kierownicy ucieka 2 (1980) Mistrz kierownicy ucieka 3 (1983) Wyścig Armatniej Kuli 1 (1981) Wyścig Armatniej Kuli 2 (1984) Wyścig Armatniej Kuli 3 (1989) Wielki wyścig (1965)

Odpowiedz

HoryzontZdarzeń, 25 września 2019, 21:45 1 -1

Można dodać, że Baza Ludzi Umarłych to bazuje na minipowiesci Marka Hlasko pt. Ostatni do raju. Polecam książkę.

Odpowiedz

wojtek, 30 października 2019, 8:51 1 0

Proszę nie pisać bzdur, że "Baza ludzi umarłych" bazuje na "Cenie strachu"... To powielane pomówienie Sandauera w stosunku do Hłaski, nie mające potwierdzenia w rzeczywistości...

Odpowiedz

andrzejski, 5 listopada 2019, 18:00 0 0

Nie pamiętam tytułu i nie pamiętam zbyt wiele z fabuły. W latach siedemdziesiątych polska TV pokazała bułgarski film (coś jakby „Droga bez powrotu” lub podobny tytuł). Pełna napięcia akcja rozgrywała się w czasie ostatniej wojny – konwój ciężarówek (pojazdy wyglądały na wersje cywilne, skrzyniowe, niektóre z przyczepami) musiały pokonać trasę górską drogą zaminowana przez nieprzyjaciela. Co chwilę któryś pojazd wylatywał na minie. Do celu dojechali nieliczni. Najbardziej fascynujące były ciężarówki – wtedy jako dzieciak nie miałem pojęcia, jakie to mogły być marki. Dziś na pewno bym poznał: jak to na Bałkanach, to mogły być włoskie Fiaty, SPA lub OM, a może szwajcarskie lub austriackie Saurery lub ich jugosławiańskie licencyjne wersje FAP czy TAM. Może ktoś pamięta ten film???

Odpowiedz

Niebieski, 15 lutego 2022, 22:13 1 0

Przypadkiem trafiłem na tę stronę, ale też jestem miłośnikiem filmów o ciężarówkach. Z przyjemnością podzielę się z Wami tytułami, które znam.
Polecam:
- Gangsterzy szos (High Ballin) 1978r.
- Time Bomb (Czas bomby) 1984r. (występuje też pod tytułem Transatomic Express)
- Lodowy Szlak 2021r. z Liamem Nessonem

Odpowiedz