Szkolenia Volvo

, 19 czerwca 2008, 0:00

Niebawem wejdzie w życie dyrektywa Unii Europejskiej nakładająca na firmy transportowe obowiązek organizowania szkoleń dla swoich pracowników. Firma Volvo opracowała już zakrojony na szeroką skalę program takich szkoleń dla kierowców samochodów ciężarowych, dostosowany do rzeczywistych sytuacji i warunków jazdy.

W myśl dyrektywy Unii Europejskiej począwszy od września 2009 r. na wszystkie firmy transportowe zostanie nałożony obowiązek organizowania zatrudnianym przez siebie kierowcom szkoleń uzupełniających, zgodnych z wymaganiami UE, w wymiarze 35 godzin w ciągu każdych kolejnych 5 lat. Dyrektywa UE wymaga, aby program szkoleń obejmował zagadnienia, m.in. takie jak ekonomiczna jazda, bezpieczeństwo i higiena pracy oraz odpowiednie przepisy branżowe.

Popieramy tę inicjatywę – mówi Lennart Pilskog, Szef działu Public Affairs w Volvo Trucks. – Szkolenia według nowej formuły możemy oprzeć na naszym dotychczasowym programie szkoleń, obejmującym wiedzę o produkcie, bezpieczeństwo i ekonomikę jazdy, który teraz spełnia większość przyszłych wymagań UE.

Tematyka nowych szkoleń Volvo z zakresu bezpieczeństwa obejmuje informacje o zagrożeniach występujących w towarowym transporcie drogowym. Kierowcy uczą się również jak zapobiegać wypadkom i bezpiecznie prowadzić pojazd w różnych sytuacjach drogowych.

Drugie szkolenie Volvo z zakresu Ekonomicznej Jazdy, dostarcza wiedzy na temat czynników mających wpływ na zużycie paliwa oraz praktycznych sposobów kształtowania tych czynników. Dzięki temu maleje zarówno zużycie paliwa, jak i zanieczyszczenie środowiska. Kierowcy poznają również sposoby optymalnego wykorzystywania pojazdu i wpływ czynników zewnętrznych na efektywność jazdy.

Podczas szkolenia kierowcy otrzymują wiele praktycznych wskazówek, przekładających się na korzyści zarówno dla nich samych, jak i firm transportowych – wyjaśnia Mikael Lidhage. – Właściwe przewidywanie sytuacji i utrzymywanie stałej prędkości pozwala ograniczyć stres, zmniejszyć liczbę incydentów na drodze oraz odczuwać większą przyjemność z wykonywanej pracy.


Volvo utrzymuje, że wprowadzi kolejne szkolenia, kiedy znana będzie ostateczna treść dyrektywy UE, oraz zostanie ona przyjęta przez wszystkie kraje członkowskie.

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!