Kolejny zamach z użyciem ciężarówki. Terrorysta inspirował się Berlinem?

, 9 stycznia 2017, 11:56

W wyniku zamachu w Jerozolimie zginęły cztery osoby, a 15 zostało rannych. Palestyński terrorysta do przeprowadzenia zbrodni użył ciężarówki, podobnie jak zamachowiec z Berlina.

Celem ataku palestyńskiego zamachowca byli izraelscy żołnierze. Fadi Kunbar, 28-latek, prawdopodobnie powiązany z Państwem Islamskim wjechał  rozpędzonym Mercedesem LK w grupę ofiar. Świadkowie nie mają wątpliwości, że był to zamach – po przeprowadzeniu ataku, mężczyzna próbował wycofać ciężarówkę i ponownie wjechać nią w grupę ludzi. Terrorysta zginął na miejscu, zastrzelony przez jednego z żołnierzy.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu komentując zdarzenie stwierdził, że nie można wykluczyć możliwych powiązań pomiędzy zamachami we Francji, Niemczech i Izraelu.

Na razie nie wiadomo, czy terrorysta działał w pojedynkę czy też miał wsparcie na miejscu. Póki co zatrzymano dziewięciu mieszkańców arabskiej dzielnicy w Jerozolimie Wschodniej – Dżabal Mukaber, skąd pochodził Kunbar. Są to m.in. członkowie jego rodziny. Izrealskie służby wyjaśnią, czy ci ludzie mieli związek z zamachem. Wg doniesień lokalnej prasy, władze Izraela zdecydowały się na bardzo radykalne kroki, zapowiadając zburzenie domu zamachowca oraz nie wydanie jego ciała rodzinie.

Konflikt na tle narodowościowym w Izraelu przybiera na sile. Palestyńczycy mieszkający w Strefie Gazy szybko uznali zamachowca za bohatera, a rzecznik Hamasu Abdul-Latif Kanu nazwał zamach „heroicznym aktem” oraz zachęcił swoich krajan do podejmowania kolejnych podobnych akcji.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!