Volvo Trucks w walce z alkoholem na drogach Europy

7 grudnia 2008, 0:00

Przyczyną jednej trzeciej wypadków na drodze jest alkohol. Jeśli cel wyznaczony przez władze Unii Europejskiej – ograniczenie o połowę, pomiędzy rokiem 2001 i 2010, liczby ofiar śmiertelnych na drogach, ma być osiągnięty, problem musi być potraktowany jak najpoważniej. Dlatego właśnie, Volvo Trucks wraz z Europejską Rada Bezpieczeństwa Transportowego (ETSC) prowadzą ogólnoeuropejską kampanię pod nazwą “Safe & Sober”. Kolejna debata w ramach kampanii zaplanowana została na dzień 2 grudnia 2008 w Paryżu.

W drodze dialogu z osobami odpowiedzialnymi za podejmowanie decyzji oraz kształtowanie opinii w różnych krajach europejskich, ETSC i Volvo Trucks dążą do wytyczania dróg wiodących do systematycznego promowania trzeźwości w ruchu drogowym na wszystkich poziomach. Debata w Paryżu zrganizowana była we współpracy z Association Prévention Routtière, a wśród jej uczestników znalazło się wielu ważnych przedstawicieli instytucji zajmujących się kwestią bezpieczeństwa ruchu drogowego – wszyscy oni podzielili się swoim doświadczeniem i wiedzą w temacie.

Alcolock
Jednym z bardzo skutecznych i jednocześnie prostych sposobów na ograniczenie liczby wypadków, których przyczyną jest alkohol, jest wyposażenie samochodów osobowych, ciężarowych i autobusów w alcolock. Volvo Trucks popiera ideę dobrowolnego stosowania w pojazdach alcolock-ów – w 2005 roku firma była pierwszym producentem pojazdów, oferującym możliwość fabrycznego montażu tego urządzenia.

“Pierwsi z naszych klientów, którzy zdecydowali się na zainstalowanie alkolock-ów w ich pojazdach, są bardzo zadowoleni z urządzenia, które zostało również bardzo dobrze przyjęte przez ich kierowców”, powiedział Jean-Noel Thenault, Prezes Volvo Trucks we Francji.
Tylko Szwecja osiągnęła jeszcze większy postęp w tej dziedzinie – obecnie, ponad 20 000 pojazdów, włączając w to samochody ciężarowe i autobusy, jest wyposażonych w to urządzenie.

Francja najlepsza w Europie
Francja jest doskonałym przykładem na to, jak systematyczne podejście do kwestii bezpieczeństwa ruchu drogowego, może zaowocować radykalną poprawą w krótkim okresie czasu. Pomiędzy rokiem 2001, a 2007, liczba śmiertelnych ofiar wypadków drogowych uległa zmniejszeniu o 43%, co jest najlepszym wynikiem w Europie. Źródłem tego sukcesu jest, przede wszystkim, wzmożona kontrola prędkości, a także zwiększone korzystanie z pasów bezpieczeństwa. Odnotowano również poprawę w temacie trzeźwości za kierownicą. Nie mniej jednak, alkohol nadal pozostaje najczęstszą przyczyną śmierci na drodze we Francji, podobnie jak w pozostałych krajach Europy. To właśnie może wyjaśniać, dlaczego istnieje tu tak duże zainteresowanie tematem alkolock-ów. Ważny krok zostanie zrobiony w roku 2009, kiedy we wszystkich autobusach szkolnych we Francji zostanie obowiązkowo zamontowany alcolock.

Zmiana nastawienia
“W Volvo Trucks mamy nadzieję, że trend, jaki ma miejsce we Francji, zachęci wiele innych krajów do odkrywania korzyści, jakie niesie za sobą alcolock – urządzenie przyczyniające się do zapobiegania wypadkom. Niezbędna technologia już istnieje i jest łatwa w użyciu. W dużym stopniu jest to kwestia nastawienia do tematu i to jest właśnie coś, co chcemy zmienić w drodze otwartego dialogu i dzielenia się swoją wiedzą” – powiedział Lennart Pilskog.

Poprzednie debaty w ramach kampanii “Safe & Sober” odbyły się w Finlandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Belgii i Polsce.

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

83.24.250.*, 9 grudnia 2008, 0:00 0 0

Super pomysł. Moim zdaniem takie alcolocki powiny być na wyposażeniu seryjnym. Ale coś mi się wydaje, że polacy szybko wymyślą coś co pozowli obejść te zabezpieczenia.

Odpowiedz

83.19.26.*, 10 grudnia 2008, 0:00 0 0

U NAS W POLSCE I TAK PEWNIE WYMYŚLĄ JAK TO OBEJSĆ ... HI HI HI

Odpowiedz

83.24.197.*, 10 grudnia 2008, 0:00 0 0

Poproszą pierwszego przechodnia żeby chuchnął przed odpaleniem?

Odpowiedz