Prawo jazdy na Ukrainie

Redakcja, 10 kwietnia 2017, 10:33

Wśród chętnych na podjęcie pracy kierowcy zawodowego są niestety i tacy, którzy już na wstępie kombinują, jakby tu ułatwić sobie życie. Chodzi o egzamin na prawo jazdy kat. C lub D.  Wiadomo wszak, że kurs jest dość drogi, a egzaminy nie wszyscy zdają za pierwszym podejściem. Po co więc się męczyć, skoro można pójść na skróty?

Na portalach dla kierowców zawodowych można znaleźć takie oto ogłoszenia:

  • Płacisz tysiąc dolarów i masz pewność, że zdasz egzamin. Przyspieszony kurs na Ukrainie. Wystarczą dwie wizyty we Lwowie i masz prawo jazdy w kieszeni.
  • Witam, organizuję kursy na prawo jazdy na Ukrainie. Każda kategoria: szybko, bezproblemowo. Z wpisem do rejestru, który jest do wglądu przy osobistym odbiorze, bez zaliczek, płatne przy odbiorze w urzędzie. Adres mailowy…..   Telefon …….
  • Chcesz zdać prawko bezproblemowo i bezstresowo? Zadzwoń do mnie! Na Ukrainie zdasz wszystkie kategorie, wystarczą dwa wyjazdy. W ciągu 1 miesiąca będziesz miał wszystkie uprawnienia i możesz zacząć pracę na tirach!

Proceder polega na tym, że „firma” pośrednicząca organizuje dwa wyjazdy jednodniowe na Ukrainę. Tam delikwenta melduje na pobyt czasowy, albowiem jest to warunek konieczny do uzyskania prawa jazdy na Ukrainie przez cudzoziemca. Co dalej?

Opowiada o tym nasz anonimowy informator, który w ten sposób zdobył prawo jazdy:

– Przyjechałem busem wraz z innymi kandydatami. Zameldowali mnie w jakimś szemranym hoteliku we Lwowie. Spisałem na kartce swoje dane osobowe. Kazali mi czekać. Nie byłem oczywiście na żadnym egzaminie. Po południu przyjechał Ukrainiec mówiący trochę po polsku i zażądał kasy – 1100 dolarów. Zapłaciłem i od ręki dostałem ukraińskie prawo jazdy kat. C+E.  Teraz tylko muszę w Polsce zgłosić się do wydziału komunikacji i wymienić je na polskie.

Proste, prawda?

Można nie mieć zielonego pojęcia o kierowaniu ciężarówką i dostać ukraińskie prawo jazdy, które polski urząd musi nam grzecznie wymienić na polski dokument. No i już jesteśmy pełnoprawnym kierowcą! Ciekawe, ilu takich cwaniaków już jeździ, kieruje wielkimi zestawami?

Proceder kwitnie, chętnych widocznie nie brakuje, skoro podobne oferty można znaleźć na pierwszym lepszym portalu internetowym.

A przecież taka działalność to ewidentne przestępstwo.  Dziwne, że policja nie ściga tych oferentów. Co więcej, do urzędu państwowego przychodzi osoba, która zdobyła ukraińskie prawo jazdy metodą oszustwa. I polski urząd legalizuje tak uzyskany dokument. Kto uwierzy, że delikwent zdawał tam jakikolwiek egzamin? Wszyscy wiedzą, o co chodzi i nikt nie potrafi nic zrobić, aby położyć kres łapówkarskiemu procederowi.

Kiedyś było tak, że aby kierować ciężarówką na międzynarodowych trasach, kierowca musiał pojeździć trochę w ruchu krajowym i to na początek jakimś małym pojazdem, np. starem, aby nabrać praktyki. Teraz można wszystko od razu. Masz prawko, to jeździsz. Na skutki nie będzie trzeba długo czekać.  Wzrośnie liczba tragicznych wypadków z udziałem zestawów. Na drogach pojawią się cwaniacy i dyletanci. Spadnie prestiż zawodu kierowcy.

Czy tego chcemy?

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Sisili (15 czerwca 2017, 13:32) ~ Dziękuję za Statte! Zrobiłem sobie licencyjnego ukraińskiego próbki kierowcy. Polecam skierować do tego samego cheloveku.Svyazatsya z nim przez telefon: 00380660142420

9 -5 Odpowiedź

Pepek (17 grudnia 2017, 14:41) ~ Witam Hubert z tej strony jestem zainteresowany

0 0 Odpowiedź

Pepek (27 grudnia 2017, 19:35) ~ Kategoria b

0 0 Odpowiedź

Julian (9 października 2017, 19:33) ~ To że ktoś ma prawko z uk i kat na tiry nie znaczy że musi jeździć takimi kolosami domyślam się że prawko miało być z kat B ale skoro trzeba było zapłacić 1100dol to dobrali sobie C czy C +E też bym tak zrobił skoro trafią się taka okazja,tylko niech nie robią ci którzy mają zakaz sądowy bo będą mieli poważne problemy

2 -1 Odpowiedź

mal1952 (16 listopada 2017, 11:59) ~ Czy to znaczy, że wznowić po zakazie sądowym (alkohol) nie można na Ukrainie ?

0 0 Odpowiedź

Iikikiki (7 listopada 2017, 21:03) ~ Prawko z Ukrainy można bez problemów wymienić w Polsce czy w Niemczech można na nim jeździć?

0 0 Odpowiedź

Anonim (17 listopada 2017, 11:55) ~ Można prosić o numer ?

15 -1 Odpowiedź

Alex (22 listopada 2017, 13:20) ~ Witam mieszkam na stałe w Niemczech i czasowo w Hiszpanii,posiadam prawo jazdy Ukraińskie. Moje pytanie, czy mogę wymienić na Niemieckie i jaka jest procedura?

0 0 Odpowiedź

Anonim (24 listopada 2017, 15:10) ~ Mozna nr tel

7 0 Odpowiedź

gosc (1 grudnia 2017, 16:41) ~ Przepraszam bardzo, ale osoba tworząca ten artykuł jest albo z milicji albo na usługach państwowej biurokracji. Dlaczego ludzie robią to co robią bo w naszej ukochanej Polsce łapówki dla państwa właśnie wyciągają wodry i milicja. Radzę przyjrzeć się egzaminowi w Stanach Zjednoczonych " jedziemy prosto, uwaga będziemy skręcać i tego typu podpowiedzi na egzaminie", u nas tylko lekkie potknięcie i dziękujemy zobaczymy się na kolejnym egzaminie za który trzeba słono zapłacić. Jak słono średnia krajowa to niby 4600 ja tyle nie zarabiam w 2 miesięcy. I co może to nie jest drogo - egzamin 1600 zł . Tak ktoś powie zmień pracę ale gdzie chyba do Niemiec. Prestiż zawodu kierowcy co ty w ogóle wypisujesz pewnie siedzisz na szemranym stołku to lejesz miód na uszy politykom.

6 0 Odpowiedź

Oleg (5 grudnia 2017, 16:29) ~ Oferta na prawko z Ukrainy. Pakiet Standart. W pakiecie wszystkie kategorie. Pakiet Premium- prawko plus ADR Premium plus - Alfabet w prawku plus ADR plus cysterny Pakiet gold VIP- Pakiet premium plus i pełne ADR na radiacje i materiały wybuchowe.

1 0 Odpowiedź

Pablo (21 lutego 2018, 21:38) ~ Można jakiś kontakt uzyskać

0 0 Odpowiedź

gosc (9 grudnia 2017, 7:45) ~ Witam, ktoś poniżej napisał że z takim prawkiem wystarczy już tylko pójść do wydziału komunikacji i wymienić je na polskie. To wcale nie jest takie proste gdyż po złożeniu wniosku o wymianę wydział komunikacji wysyła prośbę do urzędu na Ukrainie, który widnieje na naszym dokumencie o potwierdzenie czy faktycznie posiadamy te uprawnienia. W wielu przypadkach jest odpowiedź, że tamtejszy urząd nie wydał takiego dokumentu i cała sprawa trafia do prokuratury. Może o tym też warto pomyśleć, a nie pchać się w kłopoty.

0 0 Odpowiedź

Anonim (19 stycznia 2018, 21:03) ~ a skąd takie informacje ? jakieś źródło

0 0 Odpowiedź

Anonim (14 grudnia 2017, 14:29) ~ potem widac co sie dzieje na drodze nie wspomne o radju ze wielu wogule nie powino miec kwitow zadnych chyba ze zolte pozdr.

0 0 Odpowiedź

KenBlock (14 grudnia 2017, 16:49) ~ Buhahaha jaki prestiz? To pojecie od dawna nie istnieje. Jest zle i bedzie jeszcze gorzej odkad miedzy posiadaczem prawa jazdy a kierowca postawiono znak rownosci. Pamietam czasy kiedy wystarczylo wyciagnac prawo jazdy przy kontroli i policjant od razu zmienial front. A teraz byle kraweznik pomiata kierowca bez zadnych zahamowan. A bez nas nie ma nic, wszystko lezy .... 😢

2 -1 Odpowiedź

Jurek (15 grudnia 2017, 11:14) ~ Drukarka jaka drukuje takie prawko kosztuje okolo 12 tys. zlotych. To są oszuści jaki w ten sposób zarabiają na takich glopkach. To prawko nie jest zarejestrowane w żadnym systemie i po przyjechanu do kraju i chcąc jego wymienić czeka na was kryminalna odpowiedzialność za posiadanie fałszywych dokumentów.

0 -2 Odpowiedź

Henio (18 grudnia 2017, 10:58) ~ Przestępstwo to jest w wordach jak kase wydzierają 200zł za poprawke smiechu warte.I egzaminatorzy cwaniaczki.

1 0 Odpowiedź

Pepek (27 grudnia 2017, 19:35) ~ Kategoria b

8 0 Odpowiedź

tomek (31 stycznia 2018, 22:25) ~ chcial bym zrobic prawojazdy c NA ukainie508303183

0 0 Odpowiedź

ciekawy (16 stycznia 2018, 17:30) ~ czy mozna zrobic prawo jazdy kat B jesli w polsce sa zablokowane ?

0 0 Odpowiedź