Prawo jazdy na Ukrainie i możliwe konsekwencje

8 stycznia 2018, 10:30

Wysoka cena kursu, utrata uprawnień czy też trudności w zdaniu egzaminów pchają polskich kandydatów na zawodowych kierowców do wybierania ukraińskiej, niekoniecznie legalnej alternatywy. Próbując oszukać system można jednak samemu dać się oszukać. 

Prawo jazdy bez egzaminów

Ogłoszenia o zorganizowanych wyjazdach na Ukrainę w celu wyrobienia prawa jazdy zalewają transportowe fora. Ich liczba wskazuje, że tego typu turystyka wciąż jest w naszym kraju spotykana. Czy popularna? Zapytaliśmy o to Łukasza Szudrowicza, prowadzącego stronę www.portalnaukijazdy.pl, zajmującego się szeroko pojętą tematyką związaną z prawem jazdy.

– Sądzę, że proceder “załatwiania” sobie prawa jazdy na Ukrainie to obecnie w Polsce przypadki marginalne. Zdobycie prawa jazdy „wyższych kategorii” w naszym kraju nie jest jakoś bardzo skomplikowane, choć ścieżka nie jest ani szybka, ani tania, jeśli chcemy ją w pełni finansować bez wsparcia zewnętrznego. Ale i sytuacja zarobkowa czy szerzej gospodarcza sprawia, że nawet w takim przypadku nie są to obciążenia nie do „przeskoczenia”. Tym bardziej, że przecież czy to legalna, czy mniej uczciwa „opcja ukraińska” z całą otoczką związaną z procederem uzyskania uprawnień za wschodnią granicą także kosztuje. – mówi Łukasz Szudrowicz.

Ukraińskie prawo jazdy jawi się jako dobra opcja nie tylko dla ludzi, którzy nie są w stanie zdać polskich egzaminów (z powodu braku umiejętności czy niepanowania nad stresem). Próby jego wyrobienia podejmują także ludzie, którzy jeździć potrafią, ale z różnych względów ich uprawnienia zostały cofnięte.

Procedura “wyrabiania” dokumentu jest najczęściej podobna. Obcokrajowiec chcący otrzymać uprawnienia do kierowania pojazdami na Ukrainie musi zostać zarejestrowany na pobyt czasowy. W tym celu trzeba udać się do kraju pierwszy raz. Drugi raz jedzie się już po odbiór dokumentów. Niektórzy organizatorzy “kursów” chwalą się jednak, że potrafią załatwić wszystkie formalności zaocznie.

Prawo jazdy czy więzienie?

Organizatorzy wypraw w celu zdobycia prawa jazdy na Ukrainie głoszą, że wymiana takiego dokumentu na jego odpowiednik w innym kraju Europy jest bezproblemowa i legalna. Wierząc w takie zapewnienia można narazić się nie tylko na stratę pieniędzy, ale nawet na karę pozbawienia wolności za próbę dokonania oszustwa oraz podrabianie dokumentów.

– Polski urząd w pierwszej kolejności sprawdzi, czy delikwent nie ma bądź nie miał polskiego prawa jazdy i czy nie jest ono zatrzymane bądź cofnięte. Jeśli jest, ukraińskie prawo jazdy na polskie wymienione mu nie będzie. Po drugie: z mojej wiedzy, zaczerpniętej w wydziałach komunikacji wynika, że niemalże wszystkie zdobyte prawa jazdy na Ukrainie, a właściwie nie zdobyte, a przywiezione stamtąd, zostały uzyskane w sposób nielegalny. Skąd to wiadomo?

Gdy Polak (lub Ukrainiec) chce wymienić ukraińskie prawo jazdy na polskie, to wydział komunikacji, na podstawie Konwencji Wiedeńskiej musi to zrobić. Ale nie wymienia go na podstawie dokumentu, tylko każde takie prawo jazdy weryfikuje na Ukrainie za pośrednictwem ambasady, co oczywiście trwa wiele tygodni. Efekt? Jak wspomniałem: ogromna większość, co by nie rzec, że niemalże wszystkie dokumenty są przez stronę ukraińską niepotwierdzone, czyli po prostu nieistniejące, a sam blankiet prawa jazdy przywieziony z Ukrainy jest najzwyczajniej w świecie sfałszowany. W takim przypadku polski Urząd wydaje decyzję odmowną wraz z wnioskiem do prokuratury o wszczęcie śledztwa, a takim osobom stawianych jest aż kilka zarzutów: przede wszystkim oszustwa oraz próby wyłudzenia legalnego dokumentu w kraju. – mówi Łukasz Szudrowicz z portalnaukijazdy.pl.

Co ciekawe, w przypadku rodowitych Ukraińców chcących wymienić swoje prawo jazdy na polskie, ukraińskie organy najczęściej wydają potwierdzenia ich legalności. Wnioskować można zatem, że Polaków chcących robić prawo jazdy za wschodnią granicą po prostu naciąga się na pieniądze.

Czy Ukraińcy potrafią jeździć?

Ukraiński system związany z nauką jazdy i wydawaniem uprawnień do prowadzenia pojazdów jest w obecnym czasie w stanie chaosu. Budzi to pewne obawy związane z tym, że to właśnie na Ukrainie polskie firmy transportowe poszukują kierowców, których brakuje w naszym kraju. Póki co jednak rzadko słyszymy o przypadkach, w których za kółkiem ciężarówki zasiadał amator nie znający przepisów ruchu drogowego. Niebezpieczne zdarzenia z udziałem kierowców ze Wschodu to póki co także margines.

– Wbrew pozorom udział Ukraińców w polskiej branży transportowej ma na nią wpływ pozytywny, tak, jak ma to miejsce w przypadku niemal wszystkich innych zawodów czy profesji. Nie jest tak, że to przedsiębiorcy wybierają sobie Ukraińców do pracy, bo mają tylko i wyłącznie takie „widzimisie”, ale dlatego, że nie mają innego wyjścia. Co do jakości świadczonej przez Ukraińców pracy za granicą to z moich informacji wynika, że przedsiębiorcy sobie ją bardzo chwalą. Nasi wschodni sąsiedni są sumienni, ochoczy do pracy, którą starają się szanować. Ukraińców czy obcokrajowców w ogóle będzie w Polsce w branży transportowej pracować coraz więcej i jest to fakt absolutnie niezaprzeczalny. – mówi Łukasz Szudrowicz.

Miejmy nadzieję, że na drogi trafi jak najmniejsza liczba kierowców, którzy swoje uprawnienia zdobyli w sposób nielegalny, nie posiadając adekwatnych do nich umiejętności. Polski rynek transportowy jest dojrzały i z pewnością szybko zweryfikuje kwalifikacje tych, którzy mogliby spowodować zagrożenie w ruchu drogowym – zarówno Polaków jak i obcokrajowców.

Osobom zastanawiającym się nad rozpoczęciem kariery kierowcy zawodowego radzimy unikać dróg na skróty.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Szczecin.Polska.2019, 10 kwietnia 2018, 8:01 6 -31

Te prawo jazdy z Ukrainy to tam w chrupkach lays's można znaleźć.Nie rozumiem dla czego ludzie łudzą się,że na tym daleko zajadą.

Odpowiedz

hmmm..., 28 maja 2018, 18:11 78 -6

Moze dla tego ze w naszej Polsce kochanej jest tak popierd.... teoria ze szkoda gadac. A malo tego musisz isc ze 4 razy zeby zdac egzamin bo za pierwszym razem hmm... Polski word musi swoje wyciągnac pzdr. A pan Łukasz moze napisze jak kiedys w Polsce sie zdawalo prawko w maluszku dwa koleczka na placyku i nastepny ;-) wielki expert pzdr

Odpowiedz

harnas, 24 lutego 2019, 21:47 20 -2

Dokadnie tak ! We wtorek staję do egzaminu po raz 4-ty i powoli zaczynam się irytować

Odpowiedz

Nico1011, 11 września 2019, 18:34 0 -28

Jak ktoś potrafi jeździć to 4 razy zdawać nie trzeba.. Ja zdałam i teorię i praktykę za pierwszym (gdzie jak zapisałam się na kurs za kierownicą siedziałam po raz pierwszy). Jeżeli komuś nie idzie widocznie się do tego nie nadaje. I wypadków byłoby o wiele mniej.. A tłumaczenie, że w Polsce jest tak ciężko zdać jest co najmniej żałosne.. Owszem słyszałam o wielu akcjach że niby egzaminator "się uwzią", że to spisek itp. Ale bez przesady..

Odpowiedz

Anonim, 4 listopada 2019, 15:06 23 -7

Pani Nico, tutaj mowa o zdawaniu na prawo jazdy C, D i E, a nie o Nissanie Micra ktorym Pani jezdzila

Odpowiedz

Anonim, 30 stycznia 2022, 22:50 2 0

Sprubój zdawać w Lublinie to się przekonasz ?

Odpowiedz

Kierownica 20234, 17 lutego 2021, 21:46 2 -1

6 lat temu zdawałem teorie i udało się za trzecim razem. 2 tygodnie temu musiałem znów podejść do egzaminu. Udało się za pierwszym. Przepisy aż tak się nie zmieniły...

Odpowiedz

iii444444, 9 czerwca 2018, 19:47 45 -4

ok,
co jesli chce miec prawko z UA? nie pisze o oszukiwaniu tylko o normalnym egzaminie itd. czy mozna zrobic i jak? Ile to kosztuje?
Np. chce na urlop do Lwowa i tam przy okazji nauczyc sie jezdzic (albo juz umiem i tylko wybrac jazdy) a potem zdac egzamin. Moze jakas porada dla takich?

Odpowiedz

ASel, 31 sierpnia 2021, 22:37 0 0

Ja za A C+E D+E T i M dałem 1500 papiera w łapę plus normalny kurs 6 tygodni z mam 2 paszporty wiec jako polak wjechałem zapisałem się i wyjechałem jaki niemiec potem ponownie jako niemiec wróciłem tam byłem zameldowany a wszystko trwało 2 miechy

Odpowiedz

Anonim, 3 września 2018, 18:06 38 -3

A dla tego ludzie jadą na Ukrainę zdawać prawo jazdy bo się niczym nie różny tryb wyrobienie prawa jazdy tam dajesz łapówkę jak łapówkę a u nas płacisz oficjalne łapówki dla Word bo musi być frekwencja i u nas w Polsce jeszcze nie spotkałem szkoły jazdy która szkoli jak jeździć tylko wszystkie przygotowują do egzaminu i jaka to jest nauka jazdy to lepiej dać w łapę i pójść bez stresów jak jeździć 10 razy i jakiś imbecyl z Word powtarza ci 10 razy to samo i na jedno wychodzi i tu musisz nauczyć się jeździć sam i tu to gdzie jest ta różnica

Odpowiedz

Twój stary na plecach, 25 października 2018, 13:09 54 -1

Ale bzdury! Pitu, pitu by zniechęcić Polaków do "robienia" tam prawa jazdy, a prawda jest taka, że większość prawek jest wymieniana na Polskie BEZ PROBLEMÓW

Odpowiedz

Safran, 26 stycznia 2019, 20:03 15 -6

Banda złódzieji zabrali mi prawko na podstawie zeznania policjanta bez kontroli tach ślepa ulica pauza ja po paru piwach stwierdził że jechałem efekt 3 lata bez kat ce teraz egzamin kontrolny 2razy oblany 30 lat zawodowo wszystkie rodzaju transportu w Europie paranoja

Odpowiedz

yoooo, 28 czerwca 2019, 8:20 5 -11

wystarczyło nie chlać, ale oczywiście każdy kierowca musi walić browary, bo inaczej chyba się nie da. Następnym razem zjedz sobie owoc, wyjdzie taniej i na zdrowie.

Odpowiedz

ASAS, 31 sierpnia 2021, 22:38 1 0

Albo napij sie koziego mleka bo po krowim mozna LAXY dostać

Odpowiedz

Emigrant, 10 września 2021, 22:18 0 -1

To jest popierdółka że kierowca tyle lat jeździ zawodowo,a potem za błąd jaki popełnił jest karany ponownym egzaminem. Takie rzeczy chyba tylko w Polsce (postkomunie)

Odpowiedz

srfdfdgs, 14 lutego 2019, 10:40 15 -3

bo wy mylicie pojęcia, albo jedziecie i macie załątwioną "lewiznę" albo jedziecie i legalnie tam zdajecie a potem wymieniacie na polskie bo tam jest łątwiej zdać nie ma takich kretyńskich wymagań że trzeba co do cm ustawiać pojazd czy tez motorem kręcić się na k**asie

Odpowiedz

Kris, 10 września 2021, 22:15 1 0

Ha ha ha

Odpowiedz

Daniel, 25 marca 2019, 17:01 13 -1

Witam
Proponujemy pomoc w zrealizowaniu marzenia jakim jest Prawo jazdy.
Organizujemy wszystkie etapy realizacji wraz z formalnościami związanymi z prawem jazdy w Ukrainie, tj. (Karta pobytu tymczasowego, zameldowanie, kursy egzaminy). Możliwość pełnej kontroli każdego etapu oraz uczestniczenia w nim osobiście.
Osoby w związku małżeńskim z obywatelem/ką Ukrainy lub studenci studiujący w Ukrainie ze wzglęcu na posiadanie części dokumentów wymaganych dla egzaminów ponoszą tylko część kosztów.

Odpowiedz

Damian, 5 kwietnia 2019, 4:33 1 -1

Witam jaki jest koszt na kategorie B i ile czasu to trwa?? Proszę podać jakieś namiar w celu kontaktu

Odpowiedz

Daniel, 10 kwietnia 2019, 21:13 2 -4

Witam jaki koszt takiej pomocy.

Odpowiedz

Krzysztof, 19 kwietnia 2019, 1:27 0 -4

Proszę o namiary

Odpowiedz

Krzysztof, 23 kwietnia 2019, 6:29 0 0

Jak się z wami skontsktowac

Odpowiedz

Artur, 9 maja 2019, 12:50 0 -1

Proszę o jakiś namiar na was

Odpowiedz

Anonim, 23 czerwca 2019, 11:14 0 -5

Czy na Ukrainie jak się zrobi prawo jazdy to starostwo o zdaniu prawa jazdy daje negatywne pismo o zdaniu na prawo jazdy i Polak ja by pojechał zrobić prawo jazdy to nawet nie wymieni na polskie i są nie legalne.

Odpowiedz

Wlodimec, 28 sierpnia 2019, 12:07 6 -2

Mogę prosić o jakiś namiar?

Odpowiedz

szyszkin, 1 sierpnia 2021, 17:03 2 0

jakiś kontakt ?

Odpowiedz

spodlasa, 25 maja 2019, 14:37 6 -2

aby uzyskać prawo jazdy na Ukrainie trzeba przebywać w tym państwie około 3 tygodni, odbyć kurs na prawo jazdy, przejść badania lekarskie, a także zdać egzamin

Odpowiedz

Tolo, 31 sierpnia 2021, 22:39 0 0

Racja ja łącznie miałem kursu 6 tygodnie na kilka kategorii. Badania i egzamin to już zależy od "martwych prezydentów"

Odpowiedz

Łukaszenko, 13 sierpnia 2019, 11:25 18 0

Jeśli Polak robi prawojazdy na ukrainie to oczywiscie piszecie że jest to naganne ale jeśli ukrainiec przyjezdza i pracuje w Polsce jako kierowca to już nie macie zastrzeżeń jak zdobyl prawpbjazdy!Cóż za obiektywność!

Odpowiedz

Mark, 6 listopada 2019, 15:11 9 -2

Nie jest tanim kosztem zrobienia prawa jazdy na Ukrainie,żeby legalnie zrobić to trzeba liczyć sie z kosztami mnimum 8 tyś zł.Kto myśli że bez wyjazdu meldunku i wizy na ukrainie zdobędzie prawo jazdy jest w błędzie.

Odpowiedz

Mix_a88, 8 stycznia 2020, 21:43 3 -1

Normalnie prawo jazdy można otrzymać na Ukrainie tylko przez szkołę jazdy i egzamin. W innym przypadku tylko plastik jaki nic nie Warty.

Odpowiedz

Anonim, 11 grudnia 2020, 13:27 2 -2

Ja zrobiłam prawo jazdę swojemu chłopakowi, legalne z Ukrainy i jego kolegom niedługo będą wymieniać, jak pojadą na Ukrainę na pare dni i wrócą

Odpowiedz

Anonim, 5 lutego 2021, 22:28 1 0

Można kontakt

Odpowiedz

Damianek, 18 lutego 2021, 10:39 1 0

Można bo jakiś kontakt

Odpowiedz

Michciu, 18 listopada 2021, 16:49 0 0

Można jakiś kontakt 512890472

Odpowiedz

Payryd, 25 kwietnia 2022, 21:40 0 0

Można kontakt

Odpowiedz

Paweł, 1 kwietnia 2023, 10:39 0 0

Można wiedzieć czy udało się wymienić na polskie prawo jazdy

Odpowiedz

Krzysztof, 10 września 2021, 18:35 0 0

Mam prawo jazdy 21 lat i próbuję zdać egzamin na C w Anglii. Dzisiaj pierwszy raz oblałem ponieważ miałem niepotrzebnie zmieniać pasy i za szybko podjeżdżać do ronda. Jeśli znowu za byle co mnie obleją to może pojadę zdawać na Ukrainę.

Odpowiedz

Anonim, 11 listopada 2021, 7:41 0 0

Witam,

Ja jezdze od 15 lar solowka inzdawalem ostatnio na naczepe w Irlandii. Nie zrobilem ani jednego bledu wiec wywiozl mnie na wioske i kazal skrecac w droge podpozadkowana o szerokosci dwoch mini cooperow pod katem prostym. Kobieta widzac ze wjezdzam tirem cofnela sie zeby mniw wposcic. Manewr wykonalem wzorowo ale oblal mnie tlumaczac ze ona musiala cofac. Ja jej tego nie kazalem robic i to byla tylko i wylacznie jej inicjatywa. Wiec na koniec go wywalem i rzucilem mu swistkiem w twarz. 3 lata temu za pierwszym razem oblal mnie na autobusie ze przepuscilem pieszego tlumaczac ze wzialem na siebie odpowiedzialnosc za jego zycie. Masakra jak ten system dziala. Na Ukraine trza jechac albo jakas rumunia czy cus. Nie mam zamiaru placic wiecej haraczu tym…

Odpowiedz

analityk, 28 października 2021, 22:35 6 0

Zniknie PIS , zginie polska paranoja i nienormalnośc

Odpowiedz

Krzysztof, 28 lutego 2023, 13:28 1 -1

To przyjdą ich wspólnicy z PO i dalej będzie szambo!

Odpowiedz

Kikoot, 4 maja 2022, 21:21 0 -1

He he. Chyba z was jakieś cieniasy albo pi.. y drogowe. Ja egzamin na D, C i C+E wszystkie zdałem za pierwszym razem. Jak ktoś umie jeździć to imię a jak nie hmmm lepiej żeby nie wsiadał za kółko

Odpowiedz

wrózbita, 26 listopada 2022, 11:35 1 0

efekt taki . przy 1 kontroli wyrok i grzywna , 2 efekt wydacie kase , dostaniecie fałszywke jak spowodujecie wypadek do długi wyrok , efekt taki ze musicie przebywac powyzej poł roku
zeby legalnie zapisac sie na kurs ,taniej i korzystniej w Polsce poszukać dobrej szkoły , w renomowanych szkołach macie największą szanse zdać, jedynei co legalnie robią prawka na Ua to studenci którzy tam studiują ale to marginalne . stop oszustom nie bądzcie naiwni

Odpowiedz