Nowy system nawigacji dla samochodów Mercedes-Benz

2 kwietnia 2009, 0:00

Nowy system nawigacji dla samochodów ciężarowych jest już dostępny w fabrycznym wyposażeniu samochodów ciężarowych Mercedes-Benz Atego, Axor i Actros. Jego cechą szczególną jest dostosowanie do specyfiki samochodów ciężarowych i obliczanie trasy z uwzględnieniem wymagań stawianym pojazdom ciężkim, takich jak ograniczeń dopuszczalnej masy, wysokości czy szerokości auta, zakazów wjazdu. Dzięki temu system planuje m.in. specjalne trasy dojazdowe do centrów miast. Zasób map obejmuje 26 krajów Europy, a system oferuje instrukcje głosowe w 15 językach europejskich, w tym w języku polskim.

Nowy system nawigacji Mercedes-Benz jest wygodny w użyciu i stanowi przewodnik po nieznanych okolicach przyjazny kierowcy. Urządzenie prowadzi go za pomocą strzałki nawigacyjnej na tablicy rozdzielczej i/lub mapy wyświetlanej na ekranie o przekątnej 6,5 cala. Inteligentny przewodnik drogowy w technologii TMC (Traffic Message Channel, kanał informacji o ruchu drogowym) umożliwia objazd korków i utrudnień w ruchu drogowym, tym samym potencjalnie przyczyniając się do oszczędności czasu i zwiększenia komfortu jazdy.

Zalety nowej nawigacji dla samochodów ciężarowych
Zastosowanie zintegrowanego systemu nawigacji dla samochodów ciężarowych zapewnia szybką i łatwą orientację w terenie. Jest specjalnie stworzony na potrzeby pojazdów użytkowych, poruszających się zarówno w ruchu krajowym, jak i międzynarodowym. Dynamiczna nawigacja TMC to informacje na temat proponowanych objazdów w przypadku korków i utrudnień w ruchu drogowym, a więc możliwość skrócenia czasu podróży. System podnosi poziom bezpieczeństwa jazdy pokazując kierunek jazdy za pomocą strzałek na tablicy rozdzielczej. Jako że gotowy do pracy system jest instalowany fabrycznie w zakładach Mercedes-Benz w Wörth, nie ma potrzeby doposażania pojazdu. Obsługa systemu jest wyjątkowo prosta, dzięki osobnemu panelowi kontrolnemu.

Mapy 26 krajów europejskich (Tele Atlas) są zapisane na DVD, i stanowią standardowe wyposażenie systemu już w wersji wyjściowej. Język komunikatów głosowych, które słyszalne są za pośrednictwem głośników samochodowych, można wybrać spośród 15 dostępnych języków europejskich. Mapy wzbogacone są o wiele przydatnych informacji, takich jak lokalizacje zajazdów przy autostradach, parkingi czy stacje obsługi Mercedes-Benz.

Przed rozpoczęciem podróży wprowadza się istotne z punktu widzenia planowanej trasy informacje dotyczące pojazdu: szerokość, wysokość, długość, dopuszczalną masę całkowitą, dopuszczalne maksymalne obciążenie osi, przewóz towarów niebezpiecznych.

System umożliwia wytyczenie trzech różnych tras przejazdu: najszybszej, najkrótszej oraz indywidualnej, z uwzględnieniem żądanych postojów. Przed podróżą kierowca może pokonać drogę wirtualnie, a podczas jazdy ekran o przekątnej 6,5 cala zamontowany na desce rozdzielczej jest cały czas doskonale widoczny dla kierowcy. Urządzenie sterujące, które umieszczono w schowku nad przednią szybą, służy nie tylko do obsługi nawigacji, ale również wbudowanego telefonu, jeśli pojazd jest w niego wyposażony.

Oferowany system nawigacji dla samochodów ciężarowych można zamówić w pakiecie z radiem z odtwarzaczem CD, radiem CD z technologią Bluetooth, bądź radiem CD z funkcją Bluetooth i wbudowanym telefonem.

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!