Autobus nr 5000 z fabryki Solarisa

8 maja 2009, 0:00

6 maja 2009r. z fabryki Solaris Bus & Coach S.A. w podpoznańskim Bolechowie wyjechał 5-tysięczny autobus. Nowoczesny, niskopodłogowy autobus miejski Solaris Urbino 12, przekazano klientowi z Koziegłów k/Poznania. W maju br. przypada także 10 rocznica wprowadzenia na rynek najpopularniejszej w Polsce marki autobusu miejskiego – Solaris Urbino.

Wyjątkowy w historii firmy autobus trafił do Przedsiębiorstwa Wielobranżowego „Transkom” z Koziegłów koło Poznania. Przewoźnik współpracuje z Solarisem od 1998 roku, a nowy pojazd będzie już 10 autobusem tej marki w jego flocie.

Marian Szymański, Prezes Zarządu „Transkomu”, odebrał kluczyki do 5000-tysięcznego autobusu z rąk Krzysztofa Olszewskiego, Przewodniczącego Rady Nadzorczej Solaris Bus & Coach S.A.

Autobus nr 5000


Autobus nr 5000 opuszczający fabrykę w podpoznańskim Bolechowie to nowoczesny i ekologiczny Solaris Urbino 12 wyposażony w silnik spełniający rygorystyczne normy emisji spalin Euro 5. O komfort w gorące dni zadba klimatyzacja miejsca pracy kierowcy i przestrzeni pasażerskiej. Z kolei system monitoringu pozwoli podróżnym poczuć się bezpiecznie. Równie ważnym elementem bezpieczeństwa są zastosowane tylne lampy typu LED, gwarantujące bardzo dobrą widoczność oraz długą, bezawaryjną pracę. Informacje o trasie i kolejnych przystankach można odczytać na 19 calowym ekranie wewnątrz pojazdu będącego częścią systemu informacji pasażerskiej. Standardem we wszystkich pojazdach marki Solaris, jest rampa dla wózków inwalidzkich czy funkcja przyklęku umożliwiająca dodatkowe obniżenie wejścia do autobusu dla podróżnych oczekujących na przystankach.

Solaris Bus & Coach S.A. – podsumowanie ubiegłego roku

W roku 2008 krajowa sprzedaż Solarisa wyniosła aż 480 pojazdów i była najwyższa w historii spółki. Rekordowo wysoka była również sprzedaż eksportowa. Poza granice Polski z fabryki w Bolechowie wyjechało 557 Solarisów. Łączna sprzedaż wyniosła 1037 pojazdów i w porównaniu z rokiem 2007 wzrosła o 335 sztuk (o 47%).

„Udało nam się osiągnąć planowany cel w postaci sprzedaży na poziomie ponad tysiąca sztuk autobusów. W tym roku stawiamy poprzeczkę jeszcze wyżej, zakładając że dostarczymy naszym odbiorcom około 1200 pojazdów. Już teraz znając nasz plan produkcji na najbliższe miesiące mogę stwierdzić, że jest to cel ambitny ale zarazem realistyczny” – ocenia Krzysztof Olszewski Przewodniczący Rady Nadzorczej Solaris Bus & Coach S.A.

Na uwagę zasługuje również fakt, że w ubiegłym roku Solaris sprzedał pięć autobusów hybrydowych, do Bremy, Hanoweru, Monachium, Glonn-Schlacht i Poznania. W ten sposób Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu, stało się pierwszym użytkownikiem autobusu hybrydowego w Polsce. Jeszcze pod koniec minionego roku firma podpisała kolejne kontrakty na dostawę autobusów hybrydowych, między innymi do Strasburga we Francji.

W Polsce sprzedaż na poziomie 480 pojazdów, dała firmie aż 30% udział w całkowitym rynku autobusowym. Rozpatrując tylko segment autobusów miejskich przewaga Solarisa nad konkurentami była jeszcze większa.
Aż 53% nowych autobusów miejskich kupionych w ubiegłym roku w Polsce, było oznaczonych znakiem zielonego jamnika.

W roku 2008 przychody firmy Solaris przekroczyły miliard i wyniosły 1 055 479 tysięcy złotych. Jest to w porównaniu z rokiem 2007 wzrost o 341 milionów złotych. Stan zatrudnienia na koniec roku 2008 to ponad 1500 osób. Oznacza to, że w podsumowywanym okresie Solaris stworzył ponad 200 nowych miejsc pracy.

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!