AdBlue a norma Euro 6

11 sierpnia 2017, 10:06

Norma Euro 6 dotycząca emisji spalin to kolejna z serii dyrektyw wydanych przez Unię Europejską. Nowe przepisy ponownie obniżają wartości maksymalne dla emisji cząstek stałych i tlenków azotu w pojazdach.

 

Samochody z silnikami Diesla przeszły małą rewolucję techniczną, której celem było dostosowanie układu oczyszczania spalin tak, by osiągnąć emisje niższe od wartości granicznych przewidzianych w normie Euro 6. Konstruktorzy zostali zmuszeni do zastosowania różnych systemów zmniejszających zanieczyszczenie. Zmiany objęły m.in. wprowadzenie elektronicznego sterowania pracą silnika, zastosowanie bezpośredniego wtrysku paliwa w systemie Common Rail z wtryskiwaczami piezoelektrycznymi, używanie turbosprężarek ze zmienną geometrią oraz wdrożenie recyrkulacji spalin (EGR). Ponadto pojawiły się katalizatory oksydacyjne minimalizujące emisję tlenku węgla (CO) i niespalonych węglowodorów (HC) oraz filtry cząstek stałych. Wszyscy producenci zamieścili też w swoich nowych pojazdach Selektywną Redukcję Katalityczną – SCR – technologię pozwalającą redukować do postaci wody i azotu szkodliwe tlenki azotu. Umożliwia ona zmniejszenie, emitowanego przez silniki Diesla, poziomu szkodliwych dla człowieka i środowiska związków. Układ redukuje tlenki azotu (NOx do 90%) węglowodory (do 90%) i cząstki stałe (do 50%). SCR to jedyne rozwiązanie, które spełnia wymogi normy emisji spalin Euro 6 i normy EPA.

SCR wymaga stosowania płynu AdBlue

Silniki z technologią SCR wykorzystują wodny roztwór mocznika – AdBlue, który jest magazynowany w pojeździe w oddzielnym zbiorniku i wtryskiwany do układu wydechowego pojazdu. Następnie w katalizatorze SCR mocznik reaguje chemicznie i przekształca szkodliwe gazy w nieszkodliwy azot i parę wodną. AdBlue to roztwór mocznika (32,5%) o bardzo wysokiej czystości, stworzony i wynaleziony specjalnie dla zastosowania w przemyśle motoryzacyjnym. Przy podaniu AdBlue do katalitycznego transformatora SCR, dochodzi do szybkiej zamiany szkodliwych tlenków azotu (NOx) w azot (składnik powietrza) i parę wodną.

AdBlue jest zalecany przez prawie wszystkich producentów produkujących nowe samochody ciężarowe. Uzupełnianie płynu nie jest czynnością wymagającą większych umiejętności i przeciętny użytkownik może dokonać tego samodzielnie. Trzeba tylko pamiętać o tym, że płyn AdBlue należy wlewać do osobnego, przystosowanego do tego celu zbiornika w pojeździe.

Nowoczesne samochody posiadają elektroniczne systemy informujące o konieczności dolania płynu. Trzeba tego przestrzegać, ponieważ w przypadku, kiedy zabraknie AdBlue, ponowne uruchomienie silnika będzie niemożliwe.

Nie da się ukryć, że dolewanie AdBlue na stacjach serwisowych jest drogie, ponieważ jest traktowane jako usługa serwisowa. Na stacjach benzynowych AdBlue z dystrybutora można kupić w cenach detalicznych. Inter Cars oferuje płyn w opakowaniach od 1,5-litrowych (kierowanych do samochodów osobowych) do paletopojemników o pojemności 1000 litrów (głównie dla baz transportowych). Ceny AdBlue są bardzo zróżnicowane: im większe opakowanie, tym niższa cena za 1 litr.

AdBlue można  znaleźć w sieci dystrybucyjnej Inter Cars pod indeksem AD BLUE M.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!