DKV – rewolucja w opłatach drogowych

25 maja 2009, 0:00

DKV wprowadza jednolity, automatyczny system rozliczania opłat za autostrady, mosty i tunele w całej Europie. Pierwsze kraje, w których zostanie uruchomiony, to: Francja, Hiszpania i Portugalia. Do pobierania opłat posłuży urządzenie pokładowe DKV Box. 

Decyzja DKV jest odpowiedzią na wytyczne Unii Europejskiej, która planuje wprowadzenie uniwersalnego systemu rozliczeń opłat drogowych w Europie do roku 2013. Dyrektywa UE dotycząca samochodów ciężarowych powyżej 3,5 t. zakłada funkcjonowanie jednorodnej, paneuropejskiej usługi, standaryzującej procedurę pobierania myta.

DKV jest jedyną firmą w Europie, która oferuje automatyczne rozliczanie opłat w kilku krajach przy pomocy jednego urządzenia. Premiera transmitera, dzięki któremu jest to możliwe – DKV Box – odbyła się na majowych targach "transport logistic" w Monachium. Począwszy od września br. DKV Box działać będzie na terenie Francji i Hiszpanii, a

od 2010 r. również w Portugalii.

Korzyści ujednolicenia opłat
Automatyczne pobieranie myta to alternatywa dla płacenia kartami paliwowymi, kredytowymi lub gotówką. Firma planująca podróż przez Francję i Hiszpanię nie będzie już musiała wypełniać odrębnych dokumentów dla każdego z tych krajów, aby uruchomić automatyczne rozliczanie myta. Wystarczy jednorazowy zakup DKV Box i podpisanie umowy. Oznacza to więc redukcję formalności oraz przyspieszenie łącznego czasu przewozów. Wszystkie płatności dokonane za pomocą tego urządzenia, wraz z uzyskanymi rabatami, wyszczególniane będą w jednej, przejrzystej fakturze DKV.

Instalacja DKV Box w kabinie pojazdu jest prosta: wystarczy je rozpakować i przytwierdzić do wewnętrznej strony szyby. Następnie opłaty pobierane są automatycznie podczas przejazdu samochodu przez bramki autostradowe. Systemy rozliczania opłat drogowych: hiszpański VIA-T, portugalski VIA VERDE i francuski TIS PL wykorzystują technologię mikrofali: DKV Box wysyła i odbiera odpowiednie dane, które przekazuje do systemu DKV.

We Francji transmiter DKV Box stosowany jest od 2007 r. – firma DKV jako jedyny zagraniczny operator uzyskała zgodę na dystrybucję urządzenia do automatycznego rozliczania opłat w tym kraju w ramach systemu TIS PL.

Oprócz elektroniki, DKV oferuje także swoim klientom uzupełniające oprogramowanie, które pomaga śledzić przez internet czas i koszty ponoszone podczas regulowania opłat. Są to m.in. Menedżer Transakcji DKV oraz Menedżer Opłat Drogowych, a także alarmujące raporty specjalne. Serwisy te pomagają użytkownikom w analizie wszystkich pozycji w fakturze DKV. Umożliwiają szybką identyfikację transakcji, a dzięki temu ograniczenie niepotrzebnych kosztów lub nadużyć.

Artykuł przygotowała firma DKV.

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!