801 090 kilometrów na jednym zestawie opon napędowych

22 czerwca 2009, 0:00

Osiemset jeden tysięcy i dziewięćdziesiąt kilometrów – to rekordowy dystans, który na jednym zestawie opon napędowych Bridgestone M729 pokonał kierowca Poul Jensen z Nielsens Fiskeeksport.

Swoim Volvo FH12 przemierzył drogi pomiędzy Aalbæk, w północnej Jutlandii (Dania), a Niemcami i Polską. „To najdłuższy dystans, jaki udało mi się pokonać na jednym zestawie opon napędowych w całej mojej karierze kierowcy. M729 dały radę – mimo zróżnicowanych warunków pogodowych, nie mogłem narzekać na ich przyczepność”– przyznaje.

Jensen wymienia przy okazji kilka czynników, które pozwoliły mu na osiągnięcie tego rekordu. Podkreśla wagę utrzymywania pojazdu w bezpiecznym stanie oraz znaczenie prawidłowej zbieżności i ciśnienia w oponach. Nieprawidłowa zbieżność opon powoduje ich nieregularne zużycie, a niskie ciśnienie skraca żywotność i jednocześnie zwiększa zużycie paliwa. Styl jazdy ma również olbrzymi wpływ na zużycie opony. Agresywna jazda z szybkimi przyspieszeniami i ostrym hamowaniem – to, jego zdaniem, styl początkujących kierowców. Im mniejszy opór między drogą a oponą, tym mniejsze zużycie paliwa. Poul Jensen jest w stanie przejechać swoim 5-letnim Volvo z manualną skrzynią biegów, 3,5 km na każdym litrze oleju napędowego.

Po 600000 km Jensen oddał swoje opony do pogłębiania, czyli nacinania rowków w celu odtworzenia oryginalnego wzoru bieżnika, i w ten sposób podarował im drugie życie. Rekordowe opony Bridgestone M729 stanowiły fabryczne wyposażenie ciężarówki Volvo, która wyjechała na nich w 2004 roku.

Na zdjęciu Bruno Hansen, regionalny przedstawiciel handlowy Bridgestone w towarzystwie Poula Jensena, kierowcy Nielsens Fiskeeksport, z dyplomem i jedną z jego używanych opon M729, która, specjalnie na tę okazję, została pomalowana na złoto.

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!