Prawdziwy obraz pracy kierowcy zawodowego

13 listopada 2017, 13:13

Praca w transporcie nie należy do łatwych i przyjemnych. Nie jest też dla każdego, co widać po zapotrzebowaniu na kierowców zawodowych. Trudy tego zawodu pokazuje, w sposób dobitny, film stworzony przez firmę spedycyjną ADAR. 

Żyje w pracy, je i śpi. Kierowca zawodowy ma swoje biuro we wnętrzu ciężarówki. Niezależnie od warunków musi prowadzić, by dowieźć ładunek na czas. Praca równie ciekawa co niebezpieczna. Odpowiada on za życie swoje, innych uczestników ruchu drogowego i za ładunek, który dostarcza.

Film przedstawiony przez firmę ADAR pokazuje całe spektrum problemów, z którymi na co dzień muszą sobie radzić zawodowi kierowcy. Zmęczenie, monotonna jazda autostradami, zmienne i nieprzychylne warunki pogodowe. Wszystko to wpływa negatywnie na koncentrację, która jest niezbędna za kierownicą. Dochodzi do tego stres wywoływany przez kilka czynników np. brak czasu, potencjalne kradzieże czy dewastacja ciężarówki.

Ciągła walka z czasem powoduje, że kierowcy często nie mają kiedy zjeść porządnego posiłku, które są zastępowane hot dogami ze stacji, jedzeniem z sieci fastfoodowych i szybkimi przekąskami. Taka “dieta” negatywnie wpływa na stan organizmu, który jest dodatkowo obciążany przez wyżej wymienione czynniki.

Trudne warunki pracy powodem braku kierowców?

W branży transportowej zatrudnionych jest około 700 tys. kierowców. Z powodu rozrastającej się branży trasportowo-logistycznej co roku jest zapotrzebowanie na kolejne 30 tysięcy pracowników, a ci nie przybywają hucznie oblegać stanowiska pracy, a wręcz przeciwnie.

Produkcja, która już stała się internetowym hitem pokazuje dobitnie jak w rzeczywistości potrafi wyglądać praca kierowcy zawodowego. Oczywiście nie można odbierać tego filmu aż tak dosłownie, ponieważ jest trochę przekoloryzowany, jednak taki zabieg miał jeden ważny cel, przyciągnięcie uwagi. Dosadność ekstremalnych sytuacji ma szokować i wskazywać na problem jakim jest niedocenianie tego zawodu.

Przekoloryzowanie pracy kierowcy zawodowego jest również mocno widoczne w drugim filmie, który skupia się tylko i wyłącznie na zaletach tego zawodu, takich jak: możliwość zwiedzania świata i odkrywania nowych, ciekawych miejsc czy możliwość poznania nowych ludzi.

Mamy więc kompletnie dwie różne wizje tej samej dziedziny. Jedna skupia się na negatywnych aspektach, druga na pozytywnych. Każdy z tych obrazów generuje opinie o zawodzie kierowcy zawodowego.

Wysuwam więc pytanie do ekspertów w tej dziedzinie, czyli do kierowców zawodowych. Jak myślicie, który obraz najlepiej oddaje wizję pracy w tej branży? 

Można branżę transportową przedstawić w taki sposób: 

A można też w taki: 

Zapraszam do komentowania.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!