Jaka będzie przyszłość Kögela?

24 sierpnia 2009, 0:00

Na konferencji prasowej w czwartek 13.08.2009r. w Neu-Ulm tymczasowy syndyk masy upadłościowej producenta naczep z Burtenbach poinformował, że finansowanie dalszej działalności przedsiębiorstwa Kögel Fahrzeugwerke bez ograniczeń zostało zapewnione.

Rozmowy z bankami przebiegły pomyślnie i doprowadziły do zawarcia stosownych porozumień. „Kögel jest dziś silną marką, nowoczesnym przedsiębiorstwem z dobrym produktem” podkreślił Arnd Geiwitz. Firma uzyskała niezależną opinię, potwierdzającą że przedsiębiorstwo może przejść proces naprawczy i w pełni nadaje się do restrukturyzacji.

Przekonało to banki, by zgodziły się na kontynuowanie działalności spółki. Zagraniczne spółki-córki w Czechach i Polsce, które nie były objęte postępowaniem upadłościowym , powinny dalej realizować swoją działalność. Na początku sierpnia Kögel ogłosił upadłość, po tym jak w ciągu ostatnich 12 miesięcy odnotowano 90%spadek zainteresowania na rynku naczep.

Tymczasowy zarządca masą upadłościową Arnd Geiwitz podkreślił w rozmowach z prasą, że widzi szansę na utrzymanie Kögel jako liczącego się udziałowca w rynku, a nawet wzmocnienie pozycji firmy. „Upadłość daje lepszą możliwość dopasowania przedsiębiorstwa i jego struktur do warunków rynkowych, niż bez ogłoszenia upadłości. Przy tym chodzi o to, by rozwinąć koncepcję, która pozwoli firmie Kögel stać się wydajnym przedsiębiorstwem, najlepiej jak to możliwe odpowiadającym na znów rosnące potrzeby rynku. Oznacza to , że syndyk chce utrzymać Kögel jako dużego producenta seryjnych produktów i nie chce go dostosowywać do obecnego ekstremalnie niskiego poziomu rynku” – mówi Geiwitz. "Gdyby tak się stało Kögel przestałby z być liczącą się marką Kögel, a stałby się jedynie lepszym lokalnym warsztatem. Należy teraz znaleźć rozwiązania , które przy zastosowaniu np. skróconego czasu pracy lub firmy transferowej umożliwią daleko idące dopasowanie do rynku i jednocześnie pozwolą na utrzymanie odpowiedniego poziomu produkcji w Kögel. Nie tylko rozwiązania personalne są istotne. Ostatecznie rozmowy z inwestorami będą decydujące dla nowej struktury Kögel" – dodaje.

Aby przeprowadzić proces restrukturyzacji, Geiwitz powołał specjalny prowadzący zespół kompetencyjny: Zarówno wcześniejszy prezes zarządu Alexander Tietje a także ówczesny dyrektor zarządzający sprzedażą Andreas Berndmeyer wrócili do firmy. Syndyk w porozumieniu ze starymi udziałowcami powołał na dyrektora zarządzającego Andreasa Berndmeyera z natychmiastowym skutkiem, Tietje będzie do dyspozycji od dnia 01.09.2009. Tymczasowy Zarządca Günter Weinberger, specjalista do spraw restrukturyzacji, który czasowo zarządzał firma i prowadził intensywne rozmowy z Bankami i wierzycielami mające na celu uniknięcie upadłości, w międzyczasie opuścił firmę. „Z Panami Tietje i Berndmeyer mam po swojej stronie siłę kompetencji, gwarantują oni rzetelny know-how i doskonałą znajomość firmy oraz rynku.

To że Kögel i przyszłość przedsiębiorstwa została oceniona pozytywnie nie tylko przez Syndyka i przez Banki potwierdza duża liczba inwestorów poważnie zainteresowanych przejęciem przedsiębiorstwa produkującego naczepy. Do dziś złożono do syndyka więcej niż 10 poważnych zapytań. Wszystkie oferty zostaną rozpatrzone w następnych tygodniach. Szczególnie istotne będzie, czy zapewniają realizację założonego celu – utrzymanie na rynku Marki Kögel jako silnego, liczącego się producenta seryjnego naczep.”

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!