PTV pomoże Ci policzyć emisję CO2

16 września 2009, 0:00

Unia Europejska, działając na rzecz ochrony środowiska chce wprowadzić dla firm transportowych zindywidualizowane opłaty za korzystanie z niego.
W związku z tym, w ciągu najbliższych lat mają zostać wprowadzone opłaty za emisję do atmosfery szkodliwych substancji, jak dwutlenek węgla, tlenki siarki, azotu, czy związki ołowiu. Wielkość emisji będzie indywidualnie obliczana dla każdej ciężarówki, zgodnie z liczbą kilometrów, które przejechała, a nawet z prędkością obrotową silnika na poszczególnych odcinkach trasy.

Spółka PTV przygotowała darmowy kalkulator emisji dwutlenku węgla, dostępny w Internecie. Narzędzie niemieckiej spółki Planung Transport Verkehr pozwala obliczyć masę dwutlenku węgla dla określonej ciężarówki. Jest ono dostępne w języku polskim. Gdy przepisy Unii Europejskiej zaczną obowiązywać, firmy transportowe będą musiały korzystać z bardziej skomplikowanych i trudniejszych narzędzi. Kalkulator spółki pozwala jednak polskim przewoźnikom zapoznać się z obowiązkiem, który wkrótce na nich spocznie.

By uzyskać przybliżony wynik emisji CO2 należy wybrać kraj wyjazdu i docelowy oraz kody pocztowe początku i końca trasy, DMC pojazdu i spełnianą przez niego normę Euro i stopień załadowania ciężarówki. Te, dość ogólne, dane pomagają w obliczeniu szacunkowej emisji dwutlenku węgla przez auto.
By skorzystać z kalkulatora, należy odwiedzić stronę www.autosoftware.com.pl i kliknąć w baner „CO2 oblicz emisję”.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!