System ABA w ciężarówkach Mercedesa chroni życie

27 września 2009, 0:00

Już 10 000 ciężarówek Mercedes-Benz poruszających się po drogach posiada system ABA, który pomaga kierowcy w razie konieczności nagłego hamowania. Pomimo kryzysu finansowego, układ wprowadzony w 2006 roku coraz częściej znajduje się w wyposażeniu pojazdów ciężarowych.

Actros 1841 LS to dziesięciotysięczny Mercedes-Benz wyposażony w ten system. Został on przekazany panu Robertowi Gammischowi przez Huberta Troska z oddziału ciężarówek firmy Mercedes-Benz. Pan Gammisch jest dyrektorem zarządzającym firmy Log-In, jednego z największych przedsiębiorstw logistycznych w Republice Czeskiej.

System ABA chroni przede wszystkim przed częstymi (33 proc. wszystkich wypadków) wypadkami polegającymi na najechaniu na tył innego pojazdu, np. gdy porusza się on bardzo wolno, układ sam zaczyna hamować, jeśli kierowca nie zareaguje w porę. Połączenie go z innymi systemami bezpieczeństwa, jak asystent pasa ruchu (39 procent wypadków to efekt opuszczenia pasa ruchu), roll control (stabilizuje pojazd podczas przewożenia ładunków o wysoko umieszczonym środku ciężkości), ESP, czy aktywny tempomat, sprawia, że gdy zdarzy się niebezpieczna sytuacja, łatwiej jest jej uniknąć dzięki elektronice.


Choć zwiększa się udział pojazdów wyposażonych w najnowocześniejsze systemy aktywnego bezpieczeństwa, to przedstawiciele Mercedes-Benz nie są z tego wystarczająco zadowoleni i mówią, że muszą one być jeszcze bardziej powszechne, by zmniejszyć ilość ofiar wypadków. Ich słowa popierają politycy i firmy ubezpieczeniowe.

Kierowca Marcus Dobberke, obecny na sympozjum zorganizowanym by podkreślić, że już 10 tys. ciężarówek posiada ten system, powiedział, że nie byłoby go tam, gdyby ABA nie zadziałał i zmniejszył jego prędkość podczas kolizji do zaledwie 15 km/h, ratując życie dziecku siedzącemu w samochodzie, w który uderzył.

Według raportu DEKRA, liczba wypadków przypadających na ilość przejechanych kilometrów zmniejszyła się o 70 procent od roku 1970. W 2007 roku o 36 proc. mniej osób odniosło poważne obrażenia, niż w 1992, a liczba śmiertelnych ofiar zmalała o 40 proc.

W Niemczech właściciele pojazdów wyposażonych w zaawansowane systemy bezpieczeństwa mogą liczyć na niższe opłaty za ubezpieczenie aut.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!