20 faktów o KH-KIPPER z okazji 20-lecia firmy

24 stycznia 2018, 13:45

Wzięliśmy udział w konferencji zorganizowanej z okazji 20-lecia spółki KH-KIPPER produkującej zabudowy na samochody ciężarowe. Aby jak najzwięźlej oddać to, czego się dowiedzieliśmy, przedstawiamy listę 20 faktów na temat tej firmy. Niektóre z nich mogą zaskoczyć nawet branżowych omnibusów.

1. Czym zajmuje się KH-KIPPER?

Firma KH-KIPPER zajmuje się produkcją zabudów-wywrotek na samochody ciężarowe powyżej 12 t DMC. Produkuje także przyczepy, naczepy i urządzenia hakowe. Produkcja to niejedyne pole działalności, bowiem spółka zajmuje się także projektowaniem, dystrybucją oraz serwisem swoich wyrobów. Ten model gwarantuje większe zyski, gdyż marża nie zostaje u pośredników. Większe zyski to z kolei większe inwestycje. Model działania spółki zakłada reinwestowanie niemal całości zysków firmy, co ma jej zagwarantować możliwość stałego rozwoju.

2. Kto rządzi w KH-KIPPER?

Prezesem firmy, od 2014 r. jest Andrzej Kamionka – syn jej założyciela – Konstantego Kamionki. Firma KH-KIPPER została założona w 1997 r., a w kolejnym roku z zakładu produkcyjnego w Kajetanowie k. Kielc wyjechało pierwsze 16 zabudowanych wywrotek. Konstanty Kamionka przed założeniem KH działał w branży ok. 30 lat. Pracował m.in. jako konstruktor w Kieleckich Zakładach Wyrobów Metalowych SHL. Potem z kolegami założył firmę Kamarg remontującą cysterny. Był także szefem produkcji w firmie Schmidt Polska.

3. Skąd nazwa KH-KIPPER?

Konstanty Kamionka założył spółkę KH-KIPPER wraz z Cornelisem Harrewijnem – dyrektorem techniczno-produkcyjnym, którego poznał podczas prawcy w firmie Schmidt. Chciano, aby nazwa firmy była identyfikowana z właścicielami i jednocześnie czytelna dla wszystkich klientów, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Pierwszy człon nazwy firmy – KH, czyli Kamionka i Harrewijn, powstał właśnie od nazwisk założycieli. Natomiast na drugi człon nazwy wybrano słowo „kipper”, oznaczające wywrotkę, powszechnie znane, używane i podobnie brzmiące w Polsce i wielu innych krajach. Te elementy oraz zarys wywrotki dodany przez dział handlowy znalazły się również w firmowym logo.

4. Jaka jest skala działalności firmy?

Obecnie KH-KIPPER jest w stanie produkować 1 500 zabudów rocznie. Wszystkie produkty powstają w Polsce. 10% całości zostaje w kraju, reszta jest eksportowana, głównie do krajów Europy Północnej, Zachodniej, a także na Wschód oraz do Afryki, Ameryki Południowej, Australii i Oceanii. Firma osiąga średnie roczne obroty w granicach 120 mln zł.

5. Ile osób pracuje w KH-Kipper?

Firma zatrudnia  w Polsce 400 osób na stałe, ale współpracuje także z firmami zewnętrznymi oraz osobami, prowadzącymi własną działalność, zatem liczba osób pracujących dla KH-KIPPER wynosi ponad 500..

6. Gdzie produkuje KH-KIPPER?

Siedziba KH-KIPPER od początku mieściła się w Kajetanowie oddalonym kilkanaście kilometrów od centrum Kielc. Produkcja odbywa się w zakładach w Kajetanowie i Skarżysku Kamiennej. Firma korzysta także z pomocy firm zewnętrznych, jest to kilkadziesiąt firm w Polsce, które wykonują dla niej usługi. Finalny montaż odbywa się we wspomnianych wyżej fabrykach. Wyjątkiem są sytuacje, w których za granicę wysyłane są zestawy do montażu lokalnego.

7. Czego firma produkuje najwięcej?

Największą część produkcji stanowią zabudowy wywrotki na podwoziach. Kolejne miejsce zajmują przyczepy, najmniejszy udział w produkcji mają naczepy.

8. Jaki jest przepis na dostosowanie swojej oferty do wielu różnych rynków?

– Trzeba zrozumieć, że regiony mają swoją specyfikę, np. kraje skandynawskie są do siebie podobne pod względem oczekiwań, co wymuszone jest lokalnymi przepisami. Istotny jest także podział na rynki mało, średnio oraz wysokorozwinięte. Wiekszość tych pierwszych zaczyna zakupy od najprostszego produktu tylnozsypowego, bo oczekują solidnego, mocnego produktu, nie mając innych wymagań np. co do wagi produktu. W miarę rozwoju pojawiają się zamówienia na wywrotki typu half-pipe, potem wywrotki trójstronne i doposażone w różne dodatki i akcesoria. – powiedział nam Andrzej Kamionka, prezes KH-KIPPER.

– Przykładem może być sytuacja, gdy od 2000 r. przez 3 lata pokazywałem w Polsce wywrotkę trójstronną z burtą hydraluliczną – wszyscy z zaciekawieniem oglądali, ale nikt nie kupował. Dziś niemal każda wywrotka sprzedawana w Polsce posiada burtę hydrauliczną. Dopasowujemy się do konkretnego rynku, jego uczestników. W krajach rozwiniętych osoby, które obsługują wywrotki mają wysokie wymagania w zakresie wygody – chcą automatyzacji, nowoczesnych rozwiązań. – dodał Konstanty Kamionka, założyciel firmy.

9. Czy firma KH-KIPPER radzi sobie z problemem braku pracowników, z którym boryka się cała branża produkcyjna w Polsce?

– Od lat staramy się być dobrym pracodawcą, więc nigdy nie mieliśmy problemów z utrzymaniem posiadanych pracowników. W ubiegłym roku stanęliśmy przed koniecznością zwiększenia kadry i faktycznie odczuliśmy pewne problemy pozyskaniem nowych osób. Prostą i skuteczną receptą okazało się zwiększenie proponowanego wynagrodzenia. – stwierdził Andrzej Kamionka.

10. Kto znajduje zatrudnienie w firmie?

KH-KIPPER współpracuje ściśle z Politechniką Świętokrzyską. W razie potrzeby lokalna uczelnia wykonuje interesujące przedsiębiorcę badania lub obliczenia. Wielu studentów i absolwentów znajduje także w KH-KIPPER swoje praktyki lub zatrudnienie (obecnie zatrudnionych jest 87 absolwentów).

11. Z czego powstają wywrotki, przyczepy i naczepy KH-KIPPER?

Firma ma w swojej ofercie produkty aluminiowe jak i hybrydy (np. burty aluminiowe, podłoga stalowa), ale dominującą rolę odgrywają wyroby stalowe. Niektóre sektory (np. wydobywczy) korzystają wyłącznie z produktów stalowych, ze względu na ich wytrzymałość.

12. Skąd KH-KIPPER sprowadza stal do produkcji?

Stal importowana przez KH-KIPPER pochodzi ze Szwecji. Od wieków ma ona renomę najlepszej na świecie, którą firma potwierdza, bazując na własnych doświadczeniach. Szwedzka stal jest powtarzalna i bardzo dobrej jakości, co gwarantuje, że pod względem materiałowym produkty są bez zarzutu. KH zakupował w przeszłości testowe partie stali z Polski oraz innych krajów, jednak nie spełniły one wymagań, głównie ze względu na brak powtarzalności. Wszelkie rozbieżności mogą powodować problemy na etapie procesu technologicznego produkcji, na co firma nie może sobie pozwolić.

13. Plany biznesowe firmy na bieżący rok to:

– Chcemy umacniać swoją pozycję na rynkach, na których jesteśmy, a tam, gdzie dalszy rozwój nie jest już możliwy – gdyż mamy bardzo wysoki udział – chcemy utrzymać pozycję. Mamy rynki, gdzie nasze udzialy klarują sie w okolicach dziesięciu czy kilkunastu procent i tam wciąż mamy potencjał rozwoju. Przykład to rynek niemiecki, gdzie od kilku lat mamy największe wzrosty, ale potencjał wciąż nie maleje. Mamy także w planie kolejne modernizacje istniejących obiektów oraz wdrażanie nowych rozwiązań. Powstanie nowa hala montażu końcowego z zapleczem socjalno-biurowym. – powiedział Andrzej Kamionka, prezes KH-KIPPER.

14. Założenia KH-KIPPER w liczbach:

Cele to dwucyfrowy wzrost skali działalności oraz 20% wzrost produkcji i sprzedaży. Firma zakłada produkcję łącznie ok. 1 800 szt. jednostek w 2018 r.

15. Jakie produkty KH-KIPPER sprzedaje w Polsce?

W Polsce większość sprzedaży stanowią zabudowy, głównie tylnozsypowe na samochody czteroosiowe 8×8, 8×6.

16. Jak duże zamówienia wpływają do firmy?

Obecnie wpływają zamówienia głównie liczące do 10 sztuk. Rekord jednorazowego zamówienia w obecnych czasach w Polsce to 20 sztuk. Za czasów budowy autostrad zdarzały się zamówienia na 50, a nawet 100 sztuk. Obecnie zagraniczne zamówienia jednorazowe nie są wyższe niż 50 sztuk.

17. Jaka jest recepta na utrzymanie ciągłości produkcji?

KH-KIPPER działając na wielu rynkach, stara się wykorzystywać bieżące trendy w różnych częściach świata. Najbardziej stabilne są rynki rozwinięte, zapotrzebowanie na produkty jest na nich przewidywalne. Inaczej wygląda np. rynek rosyjski, gdzie gospodarka jest bardzo powiązana z budżetem państwa. Przez pewien okres zamówień z tamtego rynku praktycznie nie ma, a w kolejnym jest ogromna. Receptą jest dostarczanie swoich wyrobów na wiele rynków. Wówczas, nawet jeśli niektóre wyglądają słabiej, w tym samym czasie inne wzrastają. Ogromne znaczenie w tym zakresie ma także posiadanie w ofercie produktów dla różnych branż.

18. Gdzie w najbliższym czasie będzie można obejrzeć produkty KH-KIPPER?

Firma tradycyjnie będzie wystawcą targów Autostrada w Kielcach. Zaprezentuje się także na targach IAA w Hanowerze oraz wiosną roku 2019 na targach Bauma. Oprócz tego wywrotki KH będą gościć na imprezach lokalnych w kraju i zagranicą, m.in. Demo Tour organizowany przez Scania Polska.

– Jeśli inne marki wykażą zainteresowanie naszymi produktami w ramach organizowanych inicjatyw, z pewnością chętnie weźmiemy udział. Nie skupiamy się jednak zanadto na udziale w różnego typu eventach, gdyż obecnie mamy więcej zamówień niż jesteśmy w stanie wyprodukować. – powiedział Andrzej Kamionka.

19. Jak wygląda sieć serwisowa firmy?

W 2011 roku uruchomiono nowoczesną halę serwisową. Dziś obsługa serwisowa jest realizowana przez serwisantów KH-KIPPER dysponujących specjalnie wyposażonym samochodem do mobilnej obsługi oraz dzięki ścisłej współpracy z autoryzowanymi zewnętrznymi serwisami obsługi nie tylko w kraju, ale i za granicą. Największa sieć serwisowa znajduje się w Polsce i Niemczech, ale usługi realizowane są również we Francji, Szwajcarii, Austrii, Litwie, Ukrainie, Rumunii, Serbii, Bułgarii, Gruzji i Estonii. Firma posiada ponad 100 partnerów serwisowych na całym świecie.

20. KH-KIPPER to firma rodzinna

Żona Konstantego, Zofia Aleksandrowicz-Kamionka, zanim poświęciła się pracy w KH-KIPPER pracowała naukowo ponad 20 lat na Politechnice Świętokrzyskiej. Była wykładowcą informatyki. Nadszedł jednak czas, kiedy jej pomoc stała się niezbędna w firmie. Po uzupełnieniu wykształcenia pełniła na początku obowiązki głównej księgowej, później objęła stanowisko dyrektora finansowego. Zaangażowane w pracę w firmie są także dzieci Zofii i Konstantego. Andrzej – prezes  – jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Świętokrzyskiej. W KH-KIPPER pracuje od samego początku. Początkowo pracował na produkcji i pomagał w obsłudze imprez targowych i pokazów produktów. Później pracował w dziale handlowym firmy.

Również córka Anna i jej mąż Tomasz Biel pracują w KH-KIPPER. Oboje ukończyli Politechnikę Świętokrzyską. Anna jest zastępcą dyrektora finansowego, a jej mąż wiceprezesem i dyrektorem ds. produkcji.

 

 

Jubileuszowy rok 2017 okazał się dla firmy KH-KIPPER rekordowym – najlepszym w całej historii pod względem wartości sprzedaży, jak i ilości wyprodukowanych jednostek.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!