Czy Rząd uratuje przewoźników przed bankructwem?

13 listopada 2009, 0:00

Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce wyraziło swój sprzeciw wobec planów Ministerstwa Infrastruktury, które zamierza podnieść ceny winiet za przejazd samochodami ciężarowymi po krajowych drogach. ZMPD skierowało w tej sprawie stosowne pismo do MI w którym krytykuje Rząd za bezczynność.

Na początku czerwca 2009 r. podpisano „Porozumienie w sprawie przyjęcia pakietu antykryzysowego dla polskiego transportu drogowego” mające rozwiązać problemy przewoźników drogowych związane z kryzysem.

Poniżej fragment pisma które ZMPD skierowało do MI:

„(…)Porozumienie w punkcie 4 zawiera postanowienie o zachowaniu dotychczasowych cen winiet oraz o ustanowieniu osobnej kategorii winiet dla pojazdów kategorii Euro 3. Dla tysięcy polskich przewoźników drogowych reprezentowanych przez sygnatariuszy Forum Transportu Drogowego, zapis taki stanowił oczywistą deklarację strony rządowej zamrożenia cen winiet aż do czasu ich likwidacji i przejścia na elektroniczny system poboru opłat. W imieniu Rządu podpis pod Porozumieniem złożył Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Tadeusz Jarmuziewicz oraz w imieniu Parlamentu ówczesny przewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury Zbigniew Rynasiewicz”.

Aktywność władz zakończyła się jednak na deklaracjach, za co ZMPD krytykuje Rząd RP: „Do dziś postanowienia zawarte w Porozumieniu nie są zrealizowane, a obecnie ze zdumieniem i oczywistym oburzeniem przychodzi nam stwierdzić, że jedyne, co strona rządowa zrobiła w tej sprawie, to przygotowała rozporządzenie, którego zapisy łamią treść Porozumienia z 2 czerwca”.

19 listopada odbędzie się posiedzenie Forum Transportu Drogowego, na które został zaproszony również Minister Infrastruktury.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!