Firma Drabpol obchodzi 35-lecie istnienia

16 kwietnia 2018, 15:34

Drabpol specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań podnoszących poziom bezpieczeństwa w transporcie, w zakresie prac konstrukcyjnych i produkcyjnych na rzecz producentów autobusów, pojazdów ciężarowych, szynowych i specjalnych.

Firma założona w 1983.r. przez Pawła Drabczyńskiego przez pierwsze lata funkcjonowała jako Zakład Naprawy Sprzętu Elektroniki Samochodowej przy WSI Uniwersum w Częstochowie. Po pewnym czasie działalność firmy na krajowym rynku transportowym wzbudziła zainteresowanie producentów elektroniki samochodowej. Sam Paweł Drabczyński podjął starania w celu nawiązania współpracy z niemieckim koncernem Mannesmann Kienzle. Skutkiem tego było „mianowanie” w 1991 r. firmy DRAB na wyłącznego przedstawiciela tego producenta tachografów na rynku polskim. Był to duży sukces, ponieważ o przedstawicielstwo niemieckiego koncernu starało się wiele dużych i znanych na rynku firm z branży transportowej.

Z roku na rok zakres współpracy rozszerzał się. W późniejszych latach w niemieckim koncernie dochodziło do kolejnych fuzji i powstawania nowych grup, co nie pozostawało bez znaczenia na zakres wzajemnej współpracy – w 2000 r. powstała grupa Siemens VDO Automotive, która po siedmiu latach połączyła się z koncernem technologii motoryzacyjnych – Continental. Sytuacja ta trwa do dziś, a Continental VDO to partner Drabpol-u.

Współpraca z marką VDO dominowała w działalności firmy, ale Drabpol cały czas szukał możliwości rozwoju. W 1993 r. został wyłącznym reprezentantem w Polsce firmy Konvekta – producenta klimatyzacji i agregatów chłodniczych do pojazdów. Kolejne lata to nowi partnerzy firmy, tacy jak: Mix Telematics, Molpir, ASC, czy w 2017 r. producent przegubów ATG. Ostatni rok przyniósł także nowy rozdział w działalności firmy – otwarcie na rynek elektromobilności dzięki nawiązaniu współpracy z firmą TM4 Electrodynamic Systems. Oferta Drabpolu wzbogaciła się o silniki elektryczne i systemy wysokoprądowe do autobusów i pojazdów powyżej 3,5 ton. Sukcesem firmy było także otrzymanie w 2002 r. certyfikatu Systemu Jakości ISO 9001:2009, a następnie AQAP 2110:2009.

Firma wdrożyła na rynek polski tachografy analogowe i cyfrowe, ergonomiczne miejsce pracy kierowcy wraz z systemem elektroniki pokładowej i klimatyzatory do pojazdów szynowych i autobusów komunikacji miejskiej. W 1997 r. otworzyła Laboratorium Analiz Wypadkowych Tarcz Tachografów – obecnie Laboratorium Analiz Zapisów z Tachografów. To jedyne takie laboratorium w Europie Środkowo-Wschodniej i jedno z czterech na świecie.

W 2007 r. Zarząd firmy podjął decyzję o rozszerzeniu działalności o zupełnie nowy sektor, związany z rynkiem lotniczym – awionikę samolotową. Decyzja ta była związana z pasją  Prezesa, który jako pilot śmigłowca od dawna interesował się lotnictwem. Niemal od podstaw Drabpol zbudował cale zaplecze usługowe, uzyskał stosowne certyfikaty 145 A i C oraz jako pierwszy w Polsce otworzył Biuro Projektowe PART 21. Kompetencje Drabpolu doceniły sprawdzone w świecie lotniczym koncerny, powierzając firmie sprzedaż, serwis i naprawę swoich urządzeń awionicznych. Dziś Drabpol reprezentuje 25 marek lotniczych z sektora Bussines i General Aviation, m.in. takich jak Honywell (GA), Garmin (GA), Universal Avionics (BA), Rockwell Collins (BA) .

Firma od blisko 20 lat działa również na rzecz obronności kraju. Powołany w firmie Departament Obsługi Sprzętu Militarnego dostarcza rozwiązania oraz wyposażenie dla wojsk lądowych oraz sprzęt dla lotnictwa wojskowego, policji i straży granicznej.

Firma Drabpol działa dziś jako firma VAR (Value Added Reseller) – zapewnia kompleksową realizację projektów: doradztwo, projekty zabudowy, sprzedaż urządzeń, montaż, serwis oraz obsługę posprzedażową. Ponadto służy wsparciem dla biur projektowych, technologicznych, konstrukcyjnych oraz Działów IT.

Posiadając własne centra szkoleniowe firma organizuje szkolenia dla szerokiej grupy odbiorców – m.in. pracowników serwisów partnerskich, służb kontrolnych, producentów pojazdów, osób odpowiedzialnych w firmach za archiwizację i analizę danych z tachografów, fleet managerów, przewoźników oraz kierowców. Na terenie całego kraju Drabpol posiada sieć autoryzowanych stacji serwisowych w zakresie pełnej obsługi tachografów, systemów kontroli ciśnienia i temperatury opon oraz klimatyzatorów i agregatów chłodniczych.

Firma zaczynała swoją działalność z trzema pracownikami, obecnie zatrudnia blisko 80 osób, posiada trzy własne siedziby – Centralę w Mykanowie, Salon Prezentacyjno-Wystawienniczy w Warszawie oraz Lotnicze Centrum Serwisowe z własnym hangarem na lotnisku w Modlinie.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!