Rząd utworzy fundusz na drogi lokalne – co najmniej 5 mld zł

19 kwietnia 2018, 14:27

Premier Mateusz Morawiecki podczas konwencji Zjednoczonej Prawicy zapowiedział nowy fundusz przeznaczony tylko na drogi lokalne. W pierwszym roku działania, ma on dysponować kapitałem 5mld zł, w kolejnych latach kwota ma wzrosnąć o kolejne 2-3 mld zł.

Fundusz na rzecz dróg lokalnych powstanie jeszcze w tym roku, najprawdopodobniej jesienią. Pierwszy budżet zostanie wykorzystany na poczet przyszłorocznych inwestycji i będzie odnawiany rok rocznie. Program może mieć szczególne znaczenie dla mniejszych miast i wsi. Fundusz ma umożliwić budowę, modernizację i naprawę gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej.

Zanim powstanie fundusz będzie podwyżka

Zwiększenie wydatków na infrastrukturę drogową rozpocznie się jeszcze wcześniej, poprzez powiększenie puli środków na drogi lokalne. Będzie to preludium przed stworzeniem planowanego funduszu. W tym roku rząd ma zamiar przeznaczyć o 500 mln zł więcej na rzecz rozwoju dróg lokalnych. Łącznie będzie to kwota 1,3 mld zł. Wojewodowie mają nadzorować i koordynować wydatki środków przeznaczonych na ten cel.

Dodatkowy zastrzyk gotówki będzie podzielony i przydzielony odgórnie poszczególnym województwom. Zwiększenie wydatków na poprawę jakości dróg lokalnych ma sprzyjać rozwojowi gospodarki. Dobrze rozwinięta lokalna infrastruktura drogowa ma być dodatkowym czynnikiem wpływającym na rozwój inwestycji w danych regionach.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!