DB Schenker i MAN Truck testują platooning

29 czerwca 2018, 9:22

DB Schenker, jako pierwszy na świecie dostawca usług logistycznych, wraz ze swoimi partnerami MAN Truck & Bus i Hochschule Fresenius University of Applied Sciences, przekazał do praktycznego wykorzystania dwa połączone cyfrowo pojazdy ciężarowe.

W obecności Andreasa Scheuera, Federalnego Ministra Transportu i Infrastruktury Cyfrowej, ciężarówki wyruszyły z oddziału DB Schenker w Neufahrn koło Monachium przez testową trasę A9 do Norymbergii. Rząd federalny dofinansował projekt pilotażowy kwotą około 2 mln euro.

– Jest to wizjonerski projekt badawczy dla naszego cyfrowego centrum testowego – autostrady A9. Projekt wyznacza kierunek rozwoju zautomatyzowanego i połączonego w sieć drogowego transportu towarowego. Wprowadzamy technologię jutra na dzisiejsze drogi, testując inteligentną interakcję człowieka, maszyny i materiałów. Daje to szansę, że procesy logistyczne – od magazynu do klienta – staną się bezpieczniejsze, bardziej wydajne i przyjazne dla środowiska. Kierowcy ciężarówek będą specjalistami w zakresie nowoczesnej logistyki w cyfrowych samochodach ciężarowych – powiedział Minister Andreas Scheuer.

Partnerstwo strategiczne siłą napędową innowacji

25 czerwca, na trasie o długości 145 kilometrów, rozpoczęły się regularne testy zintegrowanych konwojów. Do początku sierpnia próby prowadzone będą bez ładunku. Później zintegrowane konwoje będą wykonywać maksymalnie trzy regularne przejazdy dziennie z ładunkiem, na przykład częściami do maszyn, napojami lub papierem.

– To pierwsze zastosowanie zintegrowanych konwojów ciężarówek w Niemczech wyznaczy nowe standardy na rynku logistycznym, na których zyskają przede wszystkim nasi klienci – powiedział Alexander Doll, DB Board Member for Freight Transport and Logistics – DB Schenker pokazuje tym projektem, co jest ważne dla firm na całym świecie – rozwój innowacji poprzez nowe partnerstwa.

 

– Po raz kolejny wprowadzamy na rynek nową technologię. Dzięki zintegrowanym konwojom zwiększamy naszą pionierską rolę w dziedzinie zautomatyzowanego i zintegrowanego kierowania pojazdami – podkreśliła prof. dr Sabina Jeschke, DB Board Member for Digitalization and Technology.

Bezprecedensowe wykorzystanie technologii

Podczas innowacyjnych testów platooning do zastosowań logistycznych będzie dalej optymalizowany, na przykład pod względem bezpieczeństwa systemu, zużycia paliwa i lepszego wykorzystania przestrzeni na autostradach. Partnerzy projektu mają również nadzieję uzyskać informację zwrotną na temat społecznej akceptacji dla sieciowego stylu jazdy, a także odnośnie spełnienia wymogów polityki transportowej i warunków infrastrukturalnych.

Ludzie najwyższym priorytetem

Od momentu rozpoczęcia współpracy w maju 2017 roku i oficjalnego przekazania pojazdów testowych przez MAN w lutym tego roku, kierowcy ciężarówek byli przygotowywani do roli w projekcie poprzez intensywne szkolenia. Psychospołeczny i neurofizjologiczny wpływ nowej technologii na kierowców zintegrowanych konwojów zostanie zbadany przez Hochschule Fresenius. Umożliwi to uwzględnienie ważnych doświadczeń kierowców ciężarówek i dalszy rozwój ich profilu zawodowego.

– To oczywiste, że cyfryzacja systemu mobilności i transportu stawia przed pracownikami branży zupełnie nowe wymagania – powiedział prof. dr Christian Haas, Director of the Institute for Complex Health Research w Hochschule Fresenius – Mamy nadzieję, że wyniki naszych badań przyczynią się również do lepszego zrozumienia i zaprojektowania innych cyfrowych interfejsów człowiek-maszyna.

Funkcjonalność platooningu

„Platooning”, czyli zintegrowane konwoje, to system w którym co najmniej dwa pojazdy ciężarowe poruszają się po drogach w konwoju, wspieranym przez techniczne systemy wspomagania jazdy i sterowania. Auta połączone ze sobą za pomocą elektronicznego „dyszla”, który wykorzystuje łączność między pojazdami. Ciężarówka z przodu ustawia prędkość i kierunek, a pozostałe podążają za nią.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!