Czerwcowy ranking przeciążenia dostawczaka – nowy rekord Polski

2 lipca 2018, 9:30

Czerwcowy ranking przeciążenia dostawczaka – nowy rekord Polski. Służby graniczne i Inspektorzy Transportu Drogowego nie mogą narzekać na nudę i brak pracy. Dużo czasu zajmują im obecnie kontrole autokarów przewożących dzieci na wakacje, jednak to kierowcy przeładowanych ciężarówek dostarczają im najwięcej powodów do zdziwienia.

Czerwiec był szczególnie bogaty w rekordy jeśli chodzi o przeładowane pojazdy. Przedstawiamy „najcięższą” trójkę, która zasłużyła na podium oraz mandat proporcjonalny do swojego wykroczenia.

Miejsce III

Pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego z oddziału w Lesznie zatrzymali ciężarówkę przeładowaną o 3,6 tony, czyli o ponad 100%. Kontrola zakończyła się dla kierowcy mandatem w wysokości 500 zł oraz zakazem dalszej jazdy.

Nie był to jedyny przeciążony pojazd w czasie tej akcji, ponieważ w sumie inspektorzy zatrzymali 7 busów, w których stwierdzono różne naruszenia. Na prowadzących pojazdy nałożono mandaty w łącznej wartości 2650 zł i nakazano im przeładowanie samochodów.

Miejsce II

Patrolujący drogi służbowym motocyklem inspektor Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Rzeszowie zauważył samochód dostawczy, który w jego opinii mógł przekroczyć dopuszczalną masę całkowitą. Pojazd został skierowany na punkt kontroli, gdzie otrzymany wynik mocno zadziwił pracowników podkarpackiego inspektoratu. Waga wskazała aż 12 ton i 300 kilogramów w samochodzie o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, a nacisk drugiej osi wynosił 10,2 tony.

Podczas kontroli stwierdzone zostały także wycieki płynów z pojazdu oraz modyfikacje zawieszenia samochodu, którego celem było zwiększenie jego ładowności. Rumuński kierowca został ukarany mandatem w wysokości 1000 zł, zatrzymano dowód rejestracyjny pojazdu, który dodatkowo został odholowany na parking strzeżony, gdzie miał przebywać do czasu naprawy zawieszenia oraz wyładowania przewożonych nadliczbowych kilogramów kalafiorów i bananów.

Miejsce I – nowy rekord Polski

Na przejściu granicznym w Medyce pracownicy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 9 ukraińskich Volkswagenów LT przewożących kręgi blachy, które w dowodzie rejestracyjnym miały wbitą informację o maksymalnym obciążeniu do 3,5 tony. Zdziwienie funkcjonariuszy było bardzo dużo, ponieważ okazało się, że zostali oni świadkami pobicia dotychczasowego rekordu Polski w przeciążeniu samochodu dostawczego – LTek ważył 14 ton!

Każdy z kierowców otrzymał mandat w wysokości 1000 zł – 500 zł za przeładowanie i 500 zł za doprowadzenie do utraty stabilności auta. Dodatkowo wszystkim pojazdom zatrzymano dowód rejestracyjny, a kierowcy którzy dopuścili się recydywy w jeździe po Polce przeciążonym pojazdem otrzymali nakaz natychmiastowego powrotu na Ukrainę oraz zakaz wjazdu do państw strefy Schengen przez 5 lat.

Ciekawostką jest też fakt, że część tych pojazdów została zatrzymana również miesiąc wcześniej w okolicach Jarosławia – wówczas samochodom nie udało się dojechać na wagę.

Nowy rekord wydaje się trudny do pobicia, jednak pomysłowość niektórych przewoźników jak widać nie zna granic. Może w przyszłym miesiącu usłyszymy o Volkswagenie Transporterze przewożącym przęsła do mostów albo wiaduktów o wadze kilkudziesięciu ton?

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!