Równoległy napęd hybrydowy sprawdza się poza miastem

7 maja 2010, 0:00

Napęd hybrydowy bardzo dobrze sprawdza się w eksploatacji miejskiej. Firma PostAuto ze Szwajcarii od niedawna eksploatuje Volvo 7700 Hybrid, które korzysta z równoległego układu hybrydowego. Rzeczywiste oszczędności w ruchu międzymiastowym sięgają 25 procent.

– Większość naszych tras prowadzi przez obszary wiejskie i równoległy układ hybrydowy Volvo to jedyny, jak się okazuje, hybrydowy układ napędowy na rynku, który może być skutecznie wykorzystywany w tego typu eksploatacji – mówi Werner Blatter, członek zarządu PostAuto, operatora autobusowego posiadającego ponad 2 000 autobusów.

Większość tras obsługiwanych przez PostAuto prowadzi przez obszary wiejskie i dostępne w Europie hybrydowe układy napędowe nie są przystosowane do specyfiki tego typu eksploatacji. W 2008 roku Volvo Buses zaprezentowało swój równoległy napęd hybrydowy, oznajmiając, że może on być efektywnie wykorzystywany nie tylko w ruchu miejskim, ale także na liniach o większych odległościach między przystankami.
– „Natychmiast zamówiliśmy ten autobus.” – relacjonuje Werner Blatter.

Gdy Volvo Buses rozpoczynało prace nad napędem hybrydowym, oczekiwano redukcji zużycia paliwa nawet o 35 procent w ruchu miejskim i o około 20 procent na trasach międzymiastowych ze znacznie oddalonymi od siebie przystankami. Jednak testy eksploatacyjne wykazały, że rzeczywiste oszczędności w ruchu międzymiastowym sięgają 25 procent. Po kilku dniach od dostarczenia autobusu, wypróbował go zarówno właściciel firmy Steinerbus AG, realizującej przewozy w imieniu PostAuto, jak 15 jej kierowców.

– ”Nie jest trudny w prowadzeniu, lecz ma nieco inną charakterystykę: wymaga łagodniejszego traktowania, żeby móc w pełni wykorzystać układ odzyskiwania energii hamowania. Zgoda, jeździmy nim dopiero kilka dni, ale z naszych wstępnych obliczeń wynika, że zużycie paliwa w tym autobusie jest o około 25 procent niższe, niż w autobusach napędzanych wyłącznie silnikiem wysokoprężnym” – mówi Dominik Steiner – „Będzie bardzo dobrze, jeżeli utrzymamy ten poziom” – dodaje.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!