Mobilne kino 5D

18 sierpnia 2010, 0:00

Zdążyliśmy się już przyzwyczaić do tego, że naczepa pojazdu ciężarowego może służyć do wielu celów niekoniecznie związanych z przewożeniem różnego rodzaju ładunków. Na zlotach pojazdów tuningowych coraz częściej widuje się ciężarówki, których naczepy służą np. jako ekskluzywne salonki, z zewnątrz często ozdobione efektownymi aerografami. Niektóre firmy, jak np. Continental decydują się organizować w specjalnie przygotowanej naczepie multimedialne prezentacje swoich produktów. Z kolei na imprezie motoryzacyjnej Rage-Race ciężarówka dostarczona przez firmę Inter Cars służyła m.in. jako biuro prasowe. Jednak pojazd, który zawitał ostatnio do Warszawy w ramach promocji pierwszego polskiego filmu 5D Asylum zrobił na nas wyjątkowe wrażenie.

 
W specjalnie przygotowanej ciężarówce prezentowany jest film Asylum, który jest pierwszą polska produkcją filmową wykonaną w technologii 5D. Na pokładzie naczepy znajdują się dwie sale kinowe, których nie powstydziło by się chyba żadne z popularnych centrów handlowych.

Kino 5D to połączenie trójwymiarowego obrazu z zaangażowaniem innych zmysłów, jak zmysł powonienia i dotyk. Do dyspozycji widzów oddane są dwie klimatyzowane sale projekcyjne a w każdej z nich po 16 wygodnych, drgających foteli imitujących ruchy widziane na ekranie. Pomieszczenia wyposażone są w sprzęt do projekcji stereoskopowej, dzięki której widz czuje się, jakby znajdował się w filmowej rzeczywistości. Poza efektami 3D, których można doznać za pomocą specjalnych trójwymiarowych okularów, widzowie będą mieli okazję wykorzystać podczas seansu inne swoje zmysły – poczuć deszcz na twarzy, specjalne unoszące się w powietrzu zapachy, czy też „efekt myszy i insektów” wijących się po podłodze. W połączeniu z profesjonalną realizacją filmu Asylum, efekty te momentami przyprawiają widzów o gęsią skórkę.

 
Dodatkowo na zewnątrz naczepy znajduje się specjalny ekran LED, zachęcający widzów do zapoznania się z produkcją – wyświetlany jest na nim zwiastun filmu oraz reakcje widzów oglądających go we wnętrzu kina.

Warto dodać, że stworzenie takiej ciężarówki kosztowało około 600 000 euro.

Specjalny truck jeździ po Polsce od lipca, a do 31 sierpnia horror, który rozgrywa się w opuszczonym zakładzie dla obłąkanych, będzie można zobaczyć w okolicach gdyńskiego akwarium.

Przedsięwzięcie nie powiodłoby się bez firmy AMD, która wyposażyła studio w procesory komputerowe AMD Phenom™ II oraz wielordzeniowe procesory AMD Opteron™, dzięki którym można było stworzyć specjalne, trójwymiarowe efekty specjalne – ich tworzenie wymaga zaawansowanych komputerów. Współproducentem filmu była firma Budgast S.C., producent sieci stacjonarnych kin, w których również będzie wyświetlany film.

– „Cieszymy się, że w końcu mogliśmy ruszyć z pokazami – widok osób wychodzących z naszego mobilnego kina z wyrazem zadowolenia na twarzach, jest bezcenny.” – powiedział Daniel Zduńczyk, reżyser Asylum 5D.

Więcej na temat samego filmu Asylum, oraz jego trailer można znaleźć na http://www.asylum5dcinema.com/

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!