Coraz więcej firm odzyskuje zagraniczny VAT

19 sierpnia 2010, 0:00

Z możliwości odzyskania zagranicznego podatku VAT za paliwo najczęściej korzystają firmy podróżujące przez Niemcy i Francję. Floty najchętniej sięgają przy tym po pomoc kart paliwowych, takich jak: DKV Card, euroShell czy BP Plus – tak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie DKV Euro Service.

Na mocy prawa unijnego firmy mają prawo odzyskania zapłaconego podatku VAT, który został wkalkulowany w cenę paliwa nabytego za granicą. Badanie przeprowadzone na zlecenie DKV wskazuje na coraz większą popularność tej usługi w krajach UE dlatego, że kwoty zwrotu równe są wysokości podatku. Nawet po uwzględnieniu opłat dla pośredników umożliwiają realne oszczędności na paliwie rzędu 13-18 proc..

W badaniu „Produkt + Markt” poddano analizie 11 krajów Europy. Okazuje się, że w największe kwoty zwrotu uzyskiwane są od paliwa zatankowanego na terenie Francji i Niemiec – obejmują ponad 40 proc. dokonanych tam transakcji. Najrzadziej z tej możliwości korzystają firmy prowadzące transport przez Wielką Brytanię czy Czechy. A to z prostego powodu – paliwo w tych krajach jest znacznie droższe niż u sąsiadów, a więc odnotowujemy tu mniejszy wolumen tankowań.

Najpopularniejszym sposobem odzyskiwania podatku jest pośrednictwo operatorów międzynarodowych kart paliwowych – korzysta z niego ponad połowa flot. Najpopularniejsze są karty euroShell, DKV Card oraz BP.

 
Floty, które odzyskują VAT, mogą robić to na dwa sposoby: w trybie normalnym lub przyspieszonym. W trybie normalnym pieniądze otrzymuje się dopiero po ich zwrocie przez zagraniczny urząd skarbowy, co może trwać od trzech miesięcy do dwóch lat. Natomiast w trybie przyspieszonym podatek zwracany jest od razu, ale od usługi tej pobierana jest nieco wyższa prowizja. Przykładem jest tu usługa Net Invoicing (fakturowanie netto) oferowana przez DKV: klient płaci fakturę za paliwo od razu pomniejszoną o równowartość VAT.

Kryzys w branży pokazał, że głównym powodem zagrożenia dla przedsiębiorstwa transportowego jest był spadek zamówień, ale utrata płynności finansowej. Szybkie odzyskanie kwot z zagranicznego VAT stało się więc priorytetem. Obecnie blisko 100 proc. podatku w takich krajach, jak Polska, Wielka Brytania, Czechy czy Niemcy wraca do firm właśnie tą drogą. Większą popularność zwrotu w trybie normalnym odnotowano tylko z Estonii i Belgii.

Argumentem dla stosowania pośrednictwa kart paliwowych w zwrocie VAT jest prostota tej metody: firma dostarcza operatorowi pełnomocnictwo do załatwienia formalności, a zwrot podatku rozliczany jest w kolejnej fakturze za paliwo. Takie rozwiązanie najbardziej popularne jest na terenie Polski, Czech i Holandii, gdzie ok. 70 proc. firm korzysta w tym celu z kart paliwowych.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!