Najlepszy w Polsce

30 sierpnia 2010, 0:00

Artur Sumbar, 30-letni kierowca ze Szczecina zwyciężył w krajowych eliminacjach konkursu Young European Truck Driver 2010. Turniej kierowców odbył się w dniach 27 i 28 sierpnia, uświetniając otwarcie nowego serwisu Scania w Gliwicach.


Pan Artur zdobył 54 punkty. O dwa punkty mniej uzyskał zdobywca drugiego miejsca, Rafał Rogalski z Fabianek, który już po raz trzeci brał udział w konkursie – tym razem też był bliski zwycięstwa: Okazał się najlepszy w jeździe manewrowej, ale źle mu poszło w jeździe obserwowanej, gdzie znalazł się na przedostatniej pozycji. To przeważyło, gdyż pozostałe konkurencje zaliczył znakomicie.

Pierwszego dnia odbyły się trzy próby: jazdy ekonomicznej, jazdy obserwowanej oraz test polegający na wykryciu usterek w stojącym na kanale zestawie. Najbardziej ekonomicznie pojechał Tomasz Romanowski z Rumii. Zwycięzcą w jeździe obserwowanej był Artur Sumbar. W konkurencji wykrywania usterek stawka była najbardziej wyrównana – aż czterech zawodników zdobyło maksymalną punktację.

Drugiego dnia, pomimo pogody „w kratkę” efektowne konkurencje przyciągnęły wielu widzów. Tu wszystko było widać, jak na dłoni. Liczyło się wyczucie samochodu i jego gabarytów. Najpierw należało przejechać całym zestawem po desce, następnie przez bramę ustawioną z dwóch beczek. Jej szerokość kierowca wskazywał jurorom, siedząc w oddali w kabinie ciężarówki. Im mniejsza była różnica między szerokością bramy, a samochodu, tym lepiej. Potem kierowcy musieli wjechać prawym kołem ciągnika w wyciętą w kawałku płachty szczelinę tak, aby sędziowie mogli płachtą swobodnie obrócić. Kolejnym zadaniem było przewracanie słupków: dwóch każdym z przednich kół ciężarówki i dwóch prawym i lewym narożem naczepy.

Na koniec kierowcy celowali wskaźnikiem, umocowanym do środka zderzaka do tarczy rozłożonej na jezdni. Wyniki ogłoszono w sobotę po południu. Artur Sumbar okazał się najlepszym spośród 1633 kierowców, którzy w tym roku zostali zakwalifikowani do konkursu w naszym kraju. Teraz czeka go podróż do Södertälje w Szwecji, gdzie znajduje się główna siedziba Scanii. 8 i 9 października zmierzy się tam z kierowcami reprezentującymi 17 krajów europejskich. Na zwycięzcę czeka nowa Scania serii R.

W 2010 roku odbywa się już po raz czwarty. Poprzednią edycję wygrał Polak, Marek Szerenos.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!