Dalsza poprawa na rynku nieruchomości komercyjnych

20 września 2010, 0:00

Pierwsza połowa 2010 r. to dalsze ożywienie na rynku nieruchomości komercyjnych. Wzrosła aktywność inwestorów oraz wolumen transakcji najmu na rynku powierzchni biurowych – takie wnioski płyną z jesiennej edycji raportu Marketbeat przygotowanego przez firmę Cushman & Wakefield.

Po trzech kolejnych latach spadku, w pierwszej połowie 2010 r. nastąpiło odwrócenie trendu. Wartość transakcji inwestycyjnych wyniosła w tym okresie ponad 1 mld euro. Jest to trzykrotnie więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku i prawie o połowę więcej w porównaniu z całym rokiem 2009. Na rynku znów zawierane są transakcje portfelowe.

W pierwszej połowie 2010 r. do użytku oddano zaledwie ok. 80.000 mkw. powierzchni magazynowej. Obecnie trwa budowa ok. 265.000 mkw. magazynów, z czego większość dużych obiektów to inwestycje typu built-to-suit. Podobnie jak w 2009 r. inwestorzy, chcąc rozpocząć nową inwestycję, muszą zabezpieczyć znaczącą część powierzchni umowami najmu (pre-lease) jeszcze na etapie planowania.

Popyt na rynku nieruchomości przemysłowo-magazynowych w pierwszej połowie 2010 r. wyniósł aż 695.800 mkw., czyli ok. 90 proc. ubiegłorocznego popytu (wliczając renegocjacje i przedłużanie istniejących kontraktów). W dalszym ciągu bardzo duży udział (34 proc.) miały kontynuacje umów. Zainteresowanie najemców skupiało się przede wszystkim na obiektach z rejonu Górnego Śląska (37 proc.) oraz Warszawy (35 proc.), a także Poznania (13 proc.). Tak jak w latach ubiegłych, największe zapotrzebowanie na powierzchnię zgłaszali operatorzy logistyczni (38 proc.), sieci sklepów (ok. 21 proc.) i firmy z branży spożywczej (7 proc.).

– „60 proc. wartości wszystkich transakcji inwestycyjnych dotyczyło segmentu biurowego, który jest postrzegany przez potencjalnych kupujących jako najbezpieczniejszy sektor rynku nieruchomości komercyjnych. W pierwszym półroczu 2010 r. utrzymało się, zapoczątkowane w ostatnim kwartale ubiegłego roku, ożywienie na inwestycyjnym rynku nieruchomości handlowych. Największy wzrost na rynku inwestycyjnym odnotował nieoczekiwanie segment nieruchomości magazynowo-dystrybucyjnych. W pierwszej połowie bieżącego roku na inwestycyjnym rynku magazynowym zawarto transakcje na ponad 200 mln EUR, czyli dwukrotnie więcej niż na bardziej rozwiniętym rynku powierzchni handlowych. W tym samym okresie ubiegłego roku nie podpisano ani jednej umowy, a w całym 2009 r. kontrakty opiewały na kwotę ok. 45 mln EUR” – powiedział Wojciech Pisz, dyrektor Grupy Rynków Kapitałowych Cushman & Wakefield.

Pełna wersja raportu dostępna jest pod adresem: www.industrial.pl/polska_raport_jesien_2010_pl.html

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!