Nowości TEXA z targów Automechanika

, 27 września 2010, 0:00

Wśród nowości zaprezentowanych we Frankfurcie przez TEXA znalazł się OBD Matrix, laureat nagrody “Automechanika Innovation Award 2010” w dziedzinie Naprawy/Diagnostyka – wyróżnienia, które od 1996 roku przyznawane jest najbardziej zaawansowanym technologicznie produktom.


TEXA odnowia zupełnie wszystkie modele stacji z serii „KONFORT” do obsługi samochodowych układów klimatyzacji. Od 2011 roku wszystkie pojazdy silnikowe otrzymujące nową homologację, o masie całkowitej do 3,5 ton, będą zmuszone stosować w układzie klimatyzacji nowy czynnik chłodzący R1234yf, mniej szkodliwy niż aktualny R134a. Warsztaty będą musiały zatem działać równolegle w obszarach obu typów czynników.

W gamie KONFORT znajduje się model 780R Bi-Gas, będący najbardziej zaawansowaną technologicznie stacją nowej generacji. Może obsługiwać obydwa rodzaje czynników chłodzących, pozwalając mechanikom na przechodzenie bez większego wysiłku z obsługi systemu klimatyzacji zasilanego jednym czynnikiem na drugi.

Pozostałe modele 720 R, 760 R, 760 R Bus (ten ostatni przeznaczony dla pojazdów z układami klimatyzacji o dużej pojemności), mogą zostać zakupione z dostosowaniem już do nowego typu czynnika R1234yf, bądź też do czynnika R134a z możliwością późniejszej konwersji za pomocą „Zestawu zmiany czynnika" dostarczanego przez TEXA, jako opcja, do użytku z nowym typem czynnika.


Nowe stacje Konfort zostały zaprojektowane zgodnie z charakterystyką nowego typu czynnika chłodzącego, bardziej złożonego i delikatnego niż poprzedni: jest gazem palnym, wymaga o wiele większej precyzji w odmierzaniu stosowanej ilości oraz podatny jest na możliwość zanieczyszczenia drugim typem czynnika.

Aby sprostać tym wyzwaniom, TEXA wprowadziła nowe rozwiązania, wśród których znalazły się:
– Szeroka baza danych, oferująca ponad 7000 wariantów pojazdów i automatyczne ustawianie parametrów napełniania danego typu układu w oparciu o prosty wybór pojazdu. Bazę danych można prosto i szybko zaktualizować poprzez kartę SD lub modułu GPRS.
– Nowe oprogramowanie operacyjne, które kontroluje cały proces weryfikacji i napełniania układu dzięki rozbudowanej sieci czujników.

– Maksymalne zabezpieczenie przed palnością nowego czynnika, z podwójna kontrolą ewentualnych nieszczelności oraz zdwojonym systemem wentylacyjnym o bardzo wysokiej wydajności.

TEXA przedstawiła także OBD Matrix – pozwala na bardziej szczegółową analizę pojazdu: jest pierwszym narzędziem, które może odczytać i rozkodować bezpośrednio podczas jazdy nieprawidłowości występujące we wszystkich markach i modelach, oraz we wszystkich systemach elektronicznych, zawartych w oprogramowaniu IDC4 TEXA. OBD Matrix oferuje pokrycie w 61 markach i około 1000 różnych modelach pojazdów.

Jest zatem dobrym narzędziem do rozwiązywania sporadycznych i tymczasowych nieprawidłowości, które zazwyczaj irytują mechaników; wystarczy poświęcić kilku minut na konfigurację OBD Matrix (wybierając markę, model i system, jaki chcemy monitorować) i zainstalować go w pojeździe klienta na kilka dni.

OBD Log identyfikował wyłącznie nieprawidłowości dostępne poprzez protokół EOBD, OBD Matrix natomiast daje ponadto możliwość weryfikacji funkcjonowania innych ważnych komponentów objętych kontrolą sterowników elektronicznych, takich jak hamulce, sprzęgło, skrzynia biegów, zawieszenie i ABS.

Nowe oprogramowanie IDC4 jest teraz globalną platformą, która jest w stanie jednocześnie zarządzać różnymi kategoriami pojazdów (samochody osobowe, motocykle, ciężarówki, pojazdy rolnicze i motorowodne). Został zaprojektowany w celu uproszczenia pracy mechaników z coraz bardziej skomplikowanymi pojazdami: skonstruowany jest jako przewodnik przeprowadzania naprawy, który sugeruje mechanikowi parametry do skontrolowania i dostarcza natychmiastowego odczytu błędów, ze wskazaniem krok po kroku całego procesu naprawy.

IDC4 zawiera 250 marek i ponad 32000 wariantów systemów. Jest dostępne w wersji ‘light”, „plus” i „info” z przeznaczeniem na PC oraz w wersji „Pocket” w zależności od typu używanego urządzenia. Po zainstalowaniu na wybranej jednostce wizualizacyjnej, oprogramowanie jest w stanie kontrolować wszystkie narzędzia i urządzenia diagnostyczne TEXA takie jak oscylokop, analizator spalin i dymomierz, EOBD Scan Tool, oraz najnowszy OBD Matrix.

Platforma IDC4 będzie dostępna bezpłatnie wraz z nowymi wersjami oprogramowań (CAR 40.0, TRUCK 22.0, BIKE 15.0, AGRI 3.0, MARINE 3.0) dla tych mechaników, którzy mają wykupione abonamenty TEXPACK .

TEXA, na targach Automechanika, zaprezentowała również OBD Log Bluetooth, aplikację skierowaną do klientów zainteresowanych połączenie potencjału OBD Log z możliwością ich łączenia się ze Smartphonami lub Nawigatorami Texa.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

89.78.19.*, 28 września 2010, 0:00 0 0

Gratulacje dla Texy. Wszystkie te produkty pozwoliły im otrzymać chwilę przed targami nagrodę “Automechanika Innovation Award”. Oby tak dalej.

Odpowiedz